Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: ks. Stanisław Urbańczyk SDB

Pożegnania: ks. Stanisław Urbańczyk SDB

Redakcja

W wieku 92 lat zmarł ks. Stanisław Urbańczyk SDB, salezjanin, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, nauczyciel, spowiednik w oświęcimskim sanktuarium.

Stanisław Urbańczyk urodził się 3 lutego 1930 roku w Woli koło Pszczyny jako najmłodszy wśród sześciorga rodzeństwa. W czasie okupacji niemieckiej kształcił się pod okiem rodziców i dopiero w 1946 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Salezjańskim w Oświęcimiu. Podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym. Umożliwiło mu to w następnych latach nauczanie przedmiotów ścisłych.

W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był Dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu nieprzerwanie przez 25 lat, od 1971 r. Na emeryturze posługiwał jako spowiednik w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

W 2016 r. ks. Stanisław Urbańczyk został uhonorowany nagrodą „MIR” przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla działalności wychowawczej, edukacyjnej, ewangelizacyjnej i naukowej w Inspektorii Krakowskiej.

Duchowny opiekował się Stowarzyszeniem Wychowanków Salezjańskich. W uznaniu za wybitne osiągnięcia w pracy wychowawczej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – Order Polonia Restituta, oraz wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek, 9 maja 2022 roku, o godzinie 10:30 w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

rk / Oświęcim
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda