Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Adam R. Szymański OFM

Pożegnania: o. Adam R. Szymański OFM

Redakcja

W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, dnia 31 października 2022 roku, w nocy o godz. 3:00, w infirmerii naszego klasztoru w Jarocinie, odszedł do wieczności o. Adam Ryszard Szymański, syn Tadeusza i Wiesławy zd. Kuta.

Urodził się 6 sierpnia 1957, w Paczkowie, pow. Nysa, woj. opolskie, parafia pw. św. Jana Ewangelisty.

Został ochrzczony w kościele  parafialnym w Paczkowie i w 1966 roku został tam bierzmowany.

Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury w 1976 roku, wstąpił do Prowincji św. Jadwigi  Zakonu Braci Mniejszych. Dnia 19 października 1979 roku rozpoczął nowicjat w Borkach Wielkich, przyjmując imię zakonne Adam. Po roku, dnia 5 października 1980  złożył w Borkach Wielkich pierwsze śluby zakonne. Studia seminaryjne odbył w Kłodzku.  Wieczystą profesję złożył  3 lutego 1985 roku w kościele klasztornym w Raciborzu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 roku we Wrocławiu – Karłowicach.

Po święceniach prezbiteratu przebywał – pracując duszpastersko –  na Górze św. Anny, w Dusznikach Zdroju i Legnicy.

Dnia 19 marca 1991 roku została erygowana prowincja pw. św. Franciszka z Asyżu z siedzibą władz prowincjalnych w Poznaniu. O. Adam wstąpił do niej. W nowej prowincji pracował jako wikariusz parafialny, stacjonariusz, spowiednik, kaznodzieja w takich domach zakonnych jak: Brodnica, Jarocin, Wschowa, Poznań (był tu kapelanem Wielkopolskiego Centrum Onkologii), Barczewo, Pakość, Olsztyn.

Chętnie brał udział w spotkaniach Młodych i duchowo przewodniczył różnym pielgrzymkom organizowanym dla młodzieży. Zachowały się jego pisemne prośby do o. Prowincjała [ przyjęte pozytywnie]  o zgodę na wyjazd np.:  do Budapesztu, do Wiednia, do Monachium, do Paryża ( doroczne Europejskie Spotkania Młodych), do Taize ( Międzykontynentalne Spotkanie Młodych ). Chętnie i z radością uczestniczył także w spotkaniach na Lednicy.

Decyzją Kongresu Kapitulnego z dnia 18 lipca 2022 roku został przeniesiony – ze względu na chorobę – z domu zakonnego w Olsztynie do prowincjalnej infirmerii w klasztorze w Jarocinie. Tu zastała go Siostra śmierć.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 4 listopada 2022  roku w kościele św. Antoniego w Jarocinie. Po Mszy św. złożono trumnę w kwaterze zakonnej cmentarza komunalnego w Jarocinie. 

***

Boże, w swojej dobroci wysłuchaj nasze prośby o zbawienie Twojego sługi, kapłana o. Adama Ryszarda Szymańskiego, który głosił Twoje imię braciom, i daj mu wieczną radość w społeczności świętych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda