Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Leonard od Miłości Bożej OCD (Leonard Ciechanowski)

Pożegnania: o. Leonard od Miłości Bożej OCD (Leonard Ciechanowski)

Redakcja

Dnia 13 października 2021 roku w klasztorze Karmelitów Bosych w Gudogaju na Białorusi zmarł w 64 roku swojego życia o. Leonard od Miłości Bożej OCD (Leonard Ciechanowski). Zmarły żył w Zakonie 36 lat, w kapłaństwie 33 lata.

O. Leonard Ciechanowski urodził się 06 listopada 1957 roku w Brańsku, w obecnej diecezji Drochiczyńskiej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łapach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, gdzie odbył dwuletnie studia filozoficzne i jeden rok teologii (1976-1979). Rozeznawszy w sobie powołanie do Zakonu w kwietniu 1984 roku wstąpił do Karmelitów Bosych. Po odbyciu nowicjatu w Piotrkowicach koło Kielc, dnia 08 kwietnia 1985 roku złożył swoją pierwszą profesję zakonną. Resztę studiów teologicznych dopełnił w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Krakowie. Dnia 19 marca 1988 złożył profesję wieczystą oraz przyjął święcenia diakonatu w Czernej. Został wyświęcony na kapłana przez biskupa Kazimierza Górnego dnia 01 czerwca 1988 roku również w Czernej.

W latach 1988-89 pracował jako katecheta w Krakowie; następnie był katechetą w Kluszkowcach (1989-1990). Przez kolejne sześć lat pracował we Wrocławiu, gdzie był katechetą, wikariuszem parafii oraz ekonomem klasztoru. W roku 1996 został przełożonym nowej fundacji Karmelitów Bosych w Gorzędzieju koło Tczewa, gdzie przez jakiś czas pełnił również funkcję magistra postulantów. W kwietniu 2001 roku wyraził przełożonym swoje pragnienie wyjazdu na Białoruś, gdzie udał się 30 czerwca tego samego roku i otrzymał konwentualność w klasztorze w Naroczy. We wrześniu 2001 roku został przeniesiony do klasztoru Karmelitów Bosych w Gudogaju, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Przez cztery lata o. Leonard był proboszczem w Gudogaju i w Gradowszczyźnie. Był spowiednikiem i ojcem duchownym dekanatu Ostrowiec, a także spowiednikiem sióstr zakonnych. Swoją kapłańską posługę w Gudogaju sprawował aż do swojej śmierci.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w sobotę, 16 października w Gudogaju pod przewodnictwem biskupa Grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza.

o. Grzegorz A. Malec, OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda