Home Wiadomości Odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża ŚwiętegoW dzisiejszą niedzielę zainaugurowaliśmy tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Od wczesnych godzin rannych na Święty Krzyż przybywali pielgrzymi z bliska i z daleka.

Dzięki uprzejmości Zarządu Transportu Miejskiego z Kielc pielgrzymi mieli okazję dojechać z Kielc na dzisiejsze uroczystości.

Słowo Boże podczas  Mszy świętych głosił o. Robert Skup OMI, były mistrz nowicjuszy a obecnie ekonom domu oblackiego w Kędzierzynie – Koźlu. Msze dopołudniowe uświetniła Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury z Dobrzenia Wielkiego k. Opola.

Sumę odpustową poprzedziła barwna procesja do ołtarza celebry, który znajdował się na błoniach świętokrzyskich, od wschodniej strony klasztoru. Na czele procesji były niesione relikwie Drzewa Krzyża Świętego w XVII – wiecznej monstrancji. W procesji uczestniczyli przedstawiciele gmin Nowa Słupia, Bieliny, Łączna w przepięknych strojach ludowych: Chełmowianki, Bielinianki, Jodełki. Nie zabrakło także Pocztów Sztandarowych: Gimnazjum im. św. Jana Pawła II z Daleszyc, Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka, Pszczelarzy z Nowej Słupi, Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Nowej Słupi, Strażaków. Tradycyjnie już obecni byli Rycerze Kolumba, którzy asystowali kapłanom i księdzu biskupowi w drodze do ołtarza celebry. Zarówno ksiądz Biskup Damian Muskus OFM z Krakowa,o. Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny oraz ks. dziekan Jerzy Beksiński z Łagowa jak i liczni kapłani konelebrujący i diakoni asystujący w liturgii Mszy świętej jechali zrekonstruowanym papamoblie, którym św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

W głównej sumie odpustowej celebrowanej pod przewodnictwem ks. biskupa pomocniczego Damiana Muskusa OFM z Krakowa wzięło udział blisko 8 tys. wiernych, a wśród nich posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej.

ks. Biskup Damian w homilii wskazał na wartość i przesłanie Chrystusowego Krzyża oraz rozpoczynającego się tygodniowego odpustu w najstarszym polskim sanktuarium: Przybyliśmy tak licznie na Święty Krzyż, do najstarszego sanktuarium na naszych ziemiach. tutaj pragniemy Panu Bogu zawierzać nasze życie. Z Krzyża Zbawiciela pragniemy uczyć się ofiary i miłości. Te Boże dary trzeba nam umieć nieść do naszych rodzin, tam gdzie żyjemy i gdzie mamy nieść miłość Chrystusa, która w pełni objawiła się na drzewie krzyża – znaku hańby, poniżenia. Lecz Chrystus to drzewo uczynił znakiem zbawienia, nadziei. W tym znku jest nasza ufność. Tutaj na Świętym Krzyżu w blasku krzyża uczymy się postawy miłości. O tej miłości przypomnia nam także napis nad ołtarzem: W Krzyżu miłości nauka. Dziś tej miłości brakuje w rodzinach: żonie, mężowi; brakuje także politykom, tym których wybieramy jako naszych reprezentantów. Trzeba nam się dzisiaj zastanowić kogo wybieramy, kto nas reprezentuje w parlamencie. Umocnijmy dziś naszą wiarę i prośmy jak Apostołowie: Panie przymnóż nam wiary w Twoją obecność, siłę, mądrość i miłość – mówił hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup pobłogosławił wiernych relikwiamii Drzewa Krzyża Świętgo i odśpiewaliśmy w zgłębi serc Boże coś Polskę. Liturgię sumy odpustowej uświetnił Chór Miejski z Jędrzejowa pod dyrekcją Pani Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz oraz Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury z Dobrzenia Wielkieg pod dyrekcją Pana Mirosława Gutka.

Pragniemy podziękować policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu za zabezpieczenie dzisiejszej uroczystości pod względem logistycznym i medycznym. Szczególne podziękowania dla pana Andrzeja Gąsiora – wójta z Nowej Słupi i dla pana Sławomira Kopacza – wójta z Bielin.

Za: www.swietykrzyz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda