Home Wiadomości Olsztyn: Spotkanie rektorów seminariów duchownych

Olsztyn: Spotkanie rektorów seminariów duchownych

Redakcja

Olsztyn - spotkanie przełożonych seminariów duchownychFormacja pastoralna w polskich seminariach duchownych to temat spotkania Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 7-10 września br. w Olsztynie.

W konferencji uczestniczyło blisko 70 rektorów oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych seminariów z terenu Białorusi, Ukrainy i USA.

Tegoroczne obrady poświęcone były zagadnieniom związanym z formacją pastoralną w polskich seminariach duchownych, które od strony teoretycznej, jak i praktycznej zarysowali w swych prelekcjach ks. prof. Dariusz Lipiec oraz ks. dr Kazimierz Półtorak. Osobna sesja obrad poświęcona była tematyce formacji seminaryjnej w kontekście wyzwań Nowej Ewangelizacji. Refleksji tej przewodniczył bp Grzegorz Ryś wraz z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Ponadto wybrani rektorzy z kilku ośrodków seminaryjnych przedstawili doświadczenia związane z tzw. rokiem propedeutycznym oraz alternatywnymi modelami formacji.

Gospodarzem spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum”, które w tym roku przeżywa jubileusz 450-lecia swego istnienia. Wspólnym celebrom liturgicznym przewodniczyli abp koadiutor Józef Górzyński oraz abp senior Edmund Piszcz. Rektorzy polskich seminariów tradycyjnie spotkali się również z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, ktory podzielił się ze słuchaczami aktualnymi wyzwaniami i problemami Kościoła w Poslce.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość poznania ważnych miejsc o znaczeniu religijnym i historycznym dla „świętej Warmii”, m.in. modlili się w sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz zwiedzili katedrę we Fromborku i gościli w Wyższym Seminarium Duchownym Werbistów w Pieniężnie.

Należy przypomnieć, iż pierwsze takie spotkanie rektorów polskich seminariów duchownych odbyło się jeszcze w czasie trwania Soboru Watykańskiego II, w 1964 roku w Kielcach. Rektorzy seminariów tworzą sekcję w ramach Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z zadań komisji jest zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Episkopatu Polski, a także dbałość o formację rektorów i ojców duchownych w seminariach. Od 2006 r. funkcję przewodniczącego tej Komisji pełni kard. Stanisław Dziwisz.

Według niepełnych jeszcze danych, rozpoczynający się za dwa tygodnie nowy rok akademicki w seminariach diecezjalnych rozpocznie 517 alumnów pierwszego roku, co oznacza spadek w stosunku do ub. roku o ok. 8% oraz 205 braci kleryków w seminariach zakonnych, czyli o ok. 5 % więcej niż rok temu. Ogólna suma alumnów w polskich seminariach duchownych na początku roku akademickiego 2015/16 osiągnie zaś liczbę 3570 osób.

o. dr Maciej Sadowski CSsR, Rektor WSD Redemptorystów w Tuchowie

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda