Home Wiadomości Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

Redakcja

Inauguracja Europejskich Dni DziedzictwaDziś na Świętym Krzyżu, w murach najstarszego polskiego sanktuarium rozpoczęły się wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W uroczystości otwarcia udział wziął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Otwarcie EDD miało miejsce w sercu zabudowań klasztornych – w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zaproszonych gości powitał o. superior Zygfryd Wiecha OMI. W swoim wystąpieniu wprowadził zebranych gości w atmosferę dnia i przeżywanych treści jakie kryją się pod towarzyszącym imprezie haśle – UTRACONE DZIEDZICTWO.

Następnie zabrał głos pan Adam Jarubas – marszałek Województwa Świętokrzyskiego: Na naszej ziemi mamy tak wiele cennych zabytków. Także i Ziemia Świętego Krzyża bogata jest w wiele cennych zabytków. Będąc dziś na Świętym Krzyżu pragnę podziękować Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej za ich opiekę nad tym cennym zabytkiem jakim jest Święty Krzyż i za propagowanie całego dziedzictwa jakie niesie to miejsce. Oblaci robią tak wiele niż powinni robić – tak wiele mają także planów na przyszłość. Chcę także podziękować za obecność młodzieży i ich nauczycielom i wychowawcom. Na ręce obecnej pośród nas pani kurator Beaty Muzoł dziekuję wszystkim nauczycielom za trud przekazywania wiedzy i historii. Patrzymy dziś także w przyszłośc, by zrobić wszystko, aby ocalic to co zostało, aby prtzekazać to kolejnym pokoleniom. Ogromna rolę w tej materii czynią samorządy, szczególnie gminy.

Nastepnie w krótkim wystąpieniu dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej z Kielc Pan Andrzej Dąbrowski przybliżył historię Kazań Świętokrzyskich, których kopię można przez najbliższe dni oglądać w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej, w dawnym skryptorium.

Po uroczystości otwarcia rozpoczęła się Msza święta celebrowana przez o. Zygfryda Wiechę OMI, superiora ze Świętego Krzyża. Oprawę muzycznę liturgii Mszy świętej zapewnił Zespół Śpiewaczy z Bielin „Echo Łysicy”.

Po zakończniu wspólnej modlitwy zaproszeni goście udali się do wnętrza XV – wiecznego wirydarza, gdzie miał miejsce poczęstunek przygotowany przez panie z kół gospodyń wiejskich gminy Nowa Słupa i Bielin.

Na krużgankach natomiast miała miejsce ekspozycja rękodzielnictwa ziemi świętokrzyskiej. W godzinach popłudniowych będzie miała miejsce promocja nowej ksiązki o Świętym Krzyżu autorstwa dr Czesława Hadamika.

Za: www.swietykrzyz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda