Home WiadomościZ kraju Pallotyni: Bp Bruno Ateba Edo SAC w Polsce

Pallotyni: Bp Bruno Ateba Edo SAC w Polsce

Redakcja

Bp Bruno Ateba Edo SAC w Polsce„Pozwólcie, że zacznę od rady jakiej udzieliła mi mama kiedy dorastałem: Gdy stajesz przed ludźmi, którzy cie nie znają – mówiła, najpierw się przedstaw”. W ten sposób zaczynał swoje wczorajsze kazania w Ożarowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Bruno Ateba Edo, który przyleciał do Polski na zaproszenie ks. prowincjała Józefa Lasaka.

Bp Bruno urodził się w 1964 roku. Jest kameruńskim pallotynem, kapłanem od 1995 roku, a biskupem od roku. Przez kilka lat był superiorem Regii SAC Kameruńsko-Nigeryjskiej, liczącej aktualnie 134 członków.

Nasz współbrat jest pierwszym w historii pallotyńskim biskupem z Afryki. Jako Pallotyni mieliśmy kilku biskupów w Afryce (Kamerunie, RPA i Tanzanii), ale wszyscy jak dotąd byli Europejczykami (Niemcy i jeden Irlandczyk). Bruno jest pierwszym czarnoskórym biskupem pallotyńskim.

Ks. Bruno został mianowany biskupem przez papieża Franciszka 5 kwietnia 2014 r., dokładnie w sto lat po śmierci pierwszego biskupa w tym kraju, również pallotyna, ks. Henryka Vietera. Przypomnę, że w 2005 r., rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. bpa Vietera.

Diecezja jaką papież Franciszek powierzył naszemu współbratu zwie się Maroua-Mokolo i znajduje się w północno-zachodniej części Kamerunu, przy granicy z Nigerią, gdzie grasują islamscy terroryści z Boko Haram. Są to tereny biedne i bardzo trudne od strony klimatycznej.

Na terytorium diecezji (14 332 km kwadratowych) – założonej w 1973 roku – jest ok. 2.000 000 mieszkańców, w tym tylko 75.000 katolików. Kościół, który służy jako aktualna katedra został wybudowany w latach 50-tych ubiegłego wieku i może pomieścić ok. 200 osób. Belgijski poprzednik bpa Ateby, ks. Philippe Stevens, który zarządzał diecezją przez prawie 20 lat (1995-2014), w 2013 r. rozpoczął projekt budowy nowej katedry. Kontynuacje tej misji pozostawił w spadku swemu następcy. Bp Bruno szuka więc środków, by budowę doprowadzić do szczęśliwego końca. Jak na razie stoją tylko fundamenty. W tym celu przybył do Polski. Po wczorajszej obfitej niedzielnej kweście w Ożarowie Mazowieckim, bp Ateba uda się w przyszłą niedzielę do Zakopanego na uroczystości Fatimskie, gdzie również będzie kwestował na ten cel.

Ks. Stanisław Stawicki SAC

Za: www.pallotyni.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda