Home Wiadomości Orszak Trzech Króli z Dziełem Pomocy

Orszak Trzech Króli z Dziełem Pomocy

Redakcja

Już po raz trzeci razem z krakowskim Orszakiem Trzech Króli wędrowali bracia kapucyni, pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Przedstawicieli organizacji było blisko 150.

Ubrani w białe chusty i korony, zbierali fundusze na utrzymanie mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych, które znajdują się pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Krakowski Orszak Trzech Króli tradycyjnie już wyruszył z trzech miejsc królewskiego miasta:

  • Orszak zielony — symbolizujący kontynent azjatycki wyruszył z Placu Sikorskiego; jego dalekowschodnim akcentem był dźwięk gongów, wśród pielgrzymów harcował natomiast Lajkonik;
  • Orszak czerwony — europejski; wzorem lat ubiegłych wyruszył z Wawelu; podążał w nim ks. kardynał Stanisław Dziwisz;
  • Orszak niebieski — afrykański, o charakterze misyjnym, wyruszy z Placu Matejki.

Każdy z orszaków był prowadzony przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Monarchowie, w asyście swoich dworów, przeszli na krakowski Rynek Główny, gdzie pokłonili się Nowonarodzonemu i Jego Świętej Rodzinie.

Tak jak Trzej Królowie szli do Jezusa z darami, tak samo uczestnicy Orszaku Trzech Króli mieli okazję złożyć dar potrzebującym. W tym roku kwestujący podczas Orszaku bracia kapucyni, pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zbierali fundusze na utrzymanie mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych.

Mieszkania wspierane są, obok dwóch Centr Pomocy prowadzonych w Krakowie, bardzo ważnym obszarem działalności Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Mieszkania te stanowią milowy krok na drodze do samodzielności podopiecznych Dzieła – tu bezdomne mamy z dziećmi, samotne kobiety, a nawet całe rodziny pozbawione lokum odkrywają na nowo dom… Dom, jakiego często nie mieli okazji zaznać – bez alkoholu, bez przemocy, za to dający poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Projekt mieszkalnictwa wspieranego Dzieło Pomocy św. Ojca Pio rozwija nieustannie od 2012 roku. Obecnie prowadzony jest jeden dom wspierany i 3 mieszkania wspierane. W drodze do samodzielności, osobom przebywającym w mieszkaniach, towarzyszą pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – asystent rodziny, pracownik socjalny i psychoterapeuta. Dodatkowo z każdym z lokatorów podpisywany jest indywidualny program wychodzenia z bezdomności, który zakłada aktywne uczestnictwo samej osoby bezdomnej w rozwiązywaniu swoich problemów.
Do tej pory, dzięki wsparciu pracowników Dzieła samodzielne życie rozpoczęło 15 osób (5 kobiet, 2 samotne matki z dziećmi oraz pełna rodzina z trójką dzieci).

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda