Home Wiadomości Święty Krzyż – renowacja posadzki w bazylice

Święty Krzyż – renowacja posadzki w bazylice

Redakcja

Rozpoczęła się renowacja barokowej, pochodzącej z XIX wieku, posadzki w świętokrzyskiej bazylice i kruchcie. Prace potrwają do końca marca, a ich wartość to ok. pół miliona złotych.

Remont będzie polegał na zdjęciu posadzki, odrestaurowaniu ciemnego kamienia, pozyskaniu nowego, jasnego marmuru i ułożeniu go na podsypce zaprawionej wapnem. Po zdjęciu obecnej posadzki zostaną przeprowadzone badania archeologiczne przez dr Czesława Hadamika.

Zaplanowano także naprawę tynków przyziemia, wyczyszczenie elementów dekoracyjnych z nawarstwień malarskich, malowanie ścian w kolorze kamienia zewnętrznego. Podczas trwającego remontu zostanie wymieniona także cała instalacja elektryczna oraz oświetlenie bazyliki. W planie są także prace konserwatorskie, związane z ołtarzem przedsoborowym: konserwacja zabytkowego tabernakulum, aniołów, mensy ołtarzowej oraz zakup nowego tabernakulum pancernego do przechowywania Najświętszego Sakramentu. W przygotowaniu są także nowe ławy do bazyliki, prototyp których można zobaczyć już na krużgankach w sanktuarium. Zostaną też zniwelowane progi, które do tej pory sprawiały problem osobom niepełnosprawnym.

Nad renowacją wewnątrz bazyliki czuwa Janusz Cedro, Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków z Kielc. Odpowiedzialnym za prace związane z elektryką jest prof. Antoni Różowicz z Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Świetlnej z Politechniki Świętokrzyskiej. Główny wykonawca prac to firma pana Krzysztofa Furmanka „Furmanek Renewal” z Daleszyc.

Na czas trawania remontu życie sakramentalne i modlitewne zostało przenisione do kaplicy Oleśnickich. Wszystkie msze św. w niedziele i święta będą celebrowane o 8.00, 9.30, 11.30 i 15.00, a w tygodniu (od poniedziałku do soboty) o 7.00 w kaplicy klasztornej. Wyjątkowo w pierwsze piątki miesiąca Msza św. będzie odprawiana o 18.00 w kaplicy Oleśnickich.

Wszyscy ci, którzy chcą wesprzeć renowację posadzki i zakup nowych ław do bazyliki, mogą wpłacać ofiary na konto klasztoru:

Bank PEKAO SA  O. w Kielcach 71124013721111001021225384 z dopiskiem „REMONT POSADZKI”.

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda