Home Wiadomości Pallotyni: Rekolekcjach charyzmatyczne „Drogi duchowego wzrostu”

Pallotyni: Rekolekcjach charyzmatyczne „Drogi duchowego wzrostu”

Redakcja

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w rekolekcjach charyzmatycznych „Drogi duchowego wzrostu” prowadzonych przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC – Dyrektora Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz Moderatora Generalnego Wspólnot Przyjaciele Oblubieńca, które odbyły sięw dniach od 31 stycznia do 2 lutego w białostockiej hali sportowej Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych.

„Drogi duchowego wzrostu” to druga część rekolekcji charyzmatycznych przeznaczona dla uczestników dwóch sesji ewangelizacyjnych – „Prawda Wolność Życie”, które ks. Krzysztof poprowadził w Białymstoku w styczniu i październiku ubiegłego roku. Odnosząc się do tamtego doświadczenia spotkania z Bogiem żywym, kapłan rozpoczynając rekolekcje pytał: „Ilu z Was po pierwszych rekolekcjach – Prawda-Wolność-Życie, czy Seminarium Odnowy Wiary, czy po kursie Nowe Życie skorzystało z zaproszenia do Wspólnoty? (…) Jedną z podstawowych porażek w drodze duchowego rozwoju jest brak wspólnoty”.

Rekolekcje ukazywały drogi i etapy duchowego wzrostu człowieka, tak aby doświadczywszy przemiany życia w mocy Ducha Świętego i przebyciu drogi kerygmatu, nie wrócić do „starego życia”, ale trwać wiernie w relacji z Jezusem na co dzień, spotykając Go na modlitwie oraz pochylając się nad Słowem Bożym. „Nie mogę być z Bogiem tyko dla czucia, nie muszę mieć smaku z radości w modlitwie. Jestem z tobą Boże na dobre i złe – mówił kapłan. W życiu duchowym nie chodzi o klimat, o dobry nastrój, ale o wierność Bogu, nie o szukanie „emocjonalnych” klimatycznych księży czy miejsc, tu gdzie jesteś będziesz doświadczał Boga – to zależy od ciebie, twego nastawienia. Każde Słowo Boga jest żywe i skuteczne. Ono zależy od tego, na ile TY otwierasz serce. Pozwala nam to wtedy zobaczyć, czy my jesteśmy dla Boga czy dla tego, co nam Bóg daje”.

Postępując na drodze duchowego wzrostu człowiek potrzebuje duchowych przewodników, którzy nauczą go jak z Bogiem żyć, którzy będą obiektywizować i pomagać kroczyć właściwą drogą za Jezusem. Dlatego kolejne konferencje podejmowały zagadnienie kierownictwa duchowego, posłuszeństwa Kościołowi oraz stałej i wiernej formacji chrześcijańskiej we wspólnocie. Dzięki temu relacja z Bogiem staje się coraz głębsza, a jednocześnie ciągle żywa, świeża i fascynująca.

Koleją drogą dającą życie innym, ale także odnawiającym naszą relację z Bogiem jest ewangelizacja. Ten, kto prawdziwie spotkał Jezusa i doświadcza Jego obecności na co dzień, nie może nie ewangelizować: „Naszym fundamentalnym powołaniem jest świadczenie o Bogu…. Ilu osobom powiedziałeś już, że Jezus żyje? Ile osób usłyszało o tym, że Jezus przemienił twoje życie? – pytał ksiądz Kralka. Nie możemy spać spokojnie, gdy widzimy, że obok nas żyją ludzie, którzy trwają w mroku śmierci. Jeżeli nie ewangelizujesz to znaczy, że nie spotkałeś Jezusa. Ten, który spotkał Jezusa mówi o tym; radość Ewangelii to jest coś, co charakteryzuje człowieka, który spotkał Jezusa, jeśli nie masz tej radości to wołaj, aby Jezus Cię przemieniał, abyś stał się radosnym zwiastunem Dobrej Nowiny i ewangelizuj stylem swojego życia”.

Rekolekcje zakończyła Msza św. w parafii M.B. Fatimskiej w Białymstoku, po której miała miejsce adoracja z modlitwą o uzdrowienie. Czas rekolekcji, był głębokim doświadczeniem mocy Bożej obecności, który poruszał serca w uwielbieniu, uzdrawiał i zapraszał do decyzji przemiany życia oraz troski o duchowy wzrost.

Sesja formacyjna zbiegła się z premierą kolejnych dwóch książek księdza Krzysztofa Kralki SAC: „Prawda-Wolność-Życie” oraz „Drogowskazy Miłości”. W maju odbędzie się kolejna sesja formacyjna przeznaczona dla małżeństw – „Małżeństwo poddane Chrystusowi”.

Marta Mendrek

Za: www.pallotyni.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda