Pallotyni: Uroczystości odesskie ku czci św. Klemensa

Uroczystość św. Klemensa i odpust z okazji 100-rocznicy poświęcenia nie istniejącego już, zniszczonego przez komunistyczną władzę, kościoła św. Klemensa w Odessie.

Dnia 23 listopada 2013 r., w parafii św. Klemensa odbyło się niezwykłe wydarzenie, na które przybyło sporo wiernych i gości. Świętowano odpust w parafii, której patronuje św. Klemens. W bieżącym roku przypada również setna rocznica poświęcenia obecnie nie istniejącego już, zniszczonego przez władzą bolszewicką kościoła.

Uroczystość św. KlemensaMszy św. przewodniczył biskup odesski, J. Eksc. Bronisław Bernacki, który podczas kazania przypomniał wszystkim zebranym historię katolików w Odessie.

Wśród obecnych gości było wielu księży pallotynów m.in. radca prowincjalny ks. Waldemar Pawlik SAC i przedstawiciel sekretariatu misyjnego ks. Jerzy Limanówka SAC oraz kapłani z odeskiego dekanatu.

Na koniec liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół ocalałej plebani w której obecnie znajduje się kaplica parafialna. Ks. proboszcz Wiktor Cyran SAC podziękował wszystkim przybyłym, a po uroczystościach wszyscy goście byli zaproszeni na obiad i uroczysty koncert w wykonaniu młodzieży z parafii.


Z historii kościoła pw. św. Klemensa

Od samego początku istnienia miasta Odessa polscy katolicy wnieśli w historię tego miasta nieoceniony wkład zarówno materialny, jak też kulturalny i duchowy. Można to i dzisiaj dostrzec idąc ulicami miasta, patrząc na piękne domy architektami i budowniczymi których byli Polacy. Jednym z takich słynnych architektów był pan Dąbrowski, który zaprojektował i wybudował perełkę Małorosyjskiego kraju (tak za cara nazywano dzisiejsze południe Ukrainy), a mianowicie neogotycki Kościół św. Klemensa wraz z kompleksem budynków, w których mieściły się: sierociniec dla dziewczynek, chłopców, szkoła rzemieślnicza oraz dom starców. Jak podają źródła historyczne w 1913 roku parafia liczyła 17 575 parafian.

Niestety, polscy katolicy nie cieszyli się długo swą perełką. W 1934 roku władze sowieckie zamykają kościół, zabierają całe mienie rozstrzeliwują księży i w 1934 roku wysadzają w powietrze kościół. Po pięknym neogotyckim kościele nie pozostaje nic, na jego miejscu budują dwa pięciopiętrowe domy.

Parafia św. Klemensa w Odessie znów powstaje do życia w 1993 roku. W tym że roku władze państwowe oddają na wpół zniszczoną plebanię.

Obecność pallotynów w Odessie związana jest z osobą księdza prałata Tadeusza Hoppego, który jako jeden z nielicznych kapłanów pełnił swoją posługę na tych terenach w okresie komunizmu.

Ten heroiczny kapłan uzyskał także w 1993 roku zgodę na reaktywowanie parafii pw. św. Klemensa i zaproponował, by pallotyni z Polski podjęli w niej posługę duszpasterską.

Pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Juszczuk SAC (1994-5) który przez rok starał się w miarę swych możliwości wznowić działanie parafii i przysposobić plebanię do funkcjonowania jako kaplica.

Obecnie plebania jest gruntownie po wielu latach odremontowana, mieści się w niej kaplica, w której zbierają się wierni. Odeska parafia św. Klemensa, stała się inicjatorką różnego rodzaju spotkań oraz seminariów, a także Szkoły Apostolstwa Świeckich im. Sługi Bożego Stanisława Szulmińskiego SAC.

Opr. ks. Włodzimierz Osica SAC

Za: www.pallotyni.org.