Home Wiadomości Papież podał temat 49. Dnia Środków Społecznego Przekazu

Papież podał temat 49. Dnia Środków Społecznego Przekazu

Redakcja

Jak co roku 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, papież ogłosił temat kolejnego, już 49. orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W roku 2015 będzie ono zatytułowane: “Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości”.

Temat nawiązuje do poprzedniego orędzia jak również wpisuje się w kontekst zbliżających się dwóch synodów poświęconych rodzinie.

W opublikowanym w związku z tym komunikacie Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu dodała, że codziennie wiadomości pokazują nam liczne trudności przed którymi stoi obecnie rodzina. Często zmiany kulturowe nie pomagają nam docenić, jak wiele dobra wnosi ona do społeczeństwa.

“We wzajemnych stosunkach członkowie wspólnoty rodzinnej są inspirowani i kierują się prawem bezinteresowności, które szanując i umacniając w każdym godność osobistą jako jedyną rację wartości, przybiera postać serdecznego otwarcia się, spotkania i dialogu, bezinteresownej gotowości służenia, wielkodusznej służby i głębokiej solidarności.” (Jan Paweł II, Familiaris consortio, 43).

Jak możemy powiedzieć dziś ludziom, którzy są poranieni i rozczarowani, że miłość między mężczyzną i kobietą jest dobra? Jak możemy przekazać dzieciom, że są one najcenniejszym darem? Jak rozgrzać serca ludzi, zwłaszcza tych, którzy są poranieni i rozczarowani, i pomóc im odkryć piękno miłości? Jak pokazać, że rodzina jest uprzywilejowanym miejscem, w którym możemy doświadczyć piękna życia, radości i daru miłości, przebaczenia ofiarowanego i przyjmowanego, gdzie rozpoczyna się spotkanie z drugim?

Kościół dziś musi ponownie nauczyć się, jak ukazać, że rodzina jest wielkim darem, czymś dobrym i pięknym. Kościół jest wezwany, aby pokazać bardziej obrazowo, że dar miłości, który oferują sobie narzeczeni, zwraca wszystkich ludzi ku Bogu. To jest ekscytujące zadanie: poruszyć ludzi, aby spojrzeli prawdziwej na rzeczywistości osoby ludzkiej i otworzyli drzwi do przyszłości, to jest do życia.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony na całym świecie na podstawie  dekretu Soboru Watykańskiego II „Inter Mificica” z 1963 r. Początkowo orędzie ukazywało się tuż przed samym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Z czasem przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego nosi datę 24 stycznia. Tego dnia Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego Pius XI ogłosił w 1923 patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.

Hasło jest ogłaszane zgodnie z tradycją w dniu 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela – św. Gabriel Archanioł jest bowiem patronem radiowców. Takie wyprzedzenie czasowe pozwala episkopatom i diecezjom odpowiednio wcześniej przygotować własne obchody tego Dnia, uwzględniając treść przesłania papieskiego.

Jak do tej pory Paweł VI ogłosił 12 takich dokumentów, Jan Paweł II – 27, Benedykt XVI – 8, a od roku 2014 tradycję tę kontynuuje papież Franciszek.

W większości krajów Dzień ten obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty tego Dnia. I tak w Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września.

Za: www.paulus.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda