Home Wiadomości Papież przypomina o godności ludzkiej pracy

Papież przypomina o godności ludzkiej pracy

Redakcja

O autentycznej godności ludzkiej pracy, znaczeniu wierności obowiązkom, przeżywania wiary w działaniach każdego dnia i kontemplacji Bożych tajemnic przypomniał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Na placu św. Piotra zgromadziło się na niej według danych Prefektury Domu Papieskiego ponad 100 tys. wiernych, w tym 90 grup z Polski i około 6 tys. pielgrzymów polskich.

Papież Franciszek nawiązał do obchodzonego dziś wspomnienia świętego Józefa robotnika oraz rozpoczynającego się miesiąca tradycyjnie poświęconego Matce Bożej. Zaznaczył, że Pan Jezus przyszedł na świat mocą Bożą z Maryi, ale z obecnością świętego Józefa, ojca legalnego, który się nim opiekuje i uczy go również swego zawodu. Przypomina to nam o godności i znaczeniu pracy.

Przeczytaj tekst papieskiego rozważaniatutaj

“Jest ona częścią planu miłości Boga. Jesteśmy powołani do pielęgnowania i strzeżenia wszystkich dóbr stworzenia i w ten sposób uczestniczymy w dziele stworzenia! Praca jest kluczowym elementem godności osoby” – stwierdził Ojciec Święty. Jednocześnie przypomniał o losie ludzi pozbawionych pracy, “bardzo często z powodu pewnej ekonomiczno-materialistycznej koncepcji społeczeństwa, dążącej do egoistycznego zysku, poza kryteriami sprawiedliwości społecznej”.

Papież zaapelował o solidarność i wezwał osoby odpowiedzialne za sprawy publiczne do podjęcia działań na rzecz pobudzenia zatrudniania na nowo. Zachęcił też by nie tracić nadziei, bo Bóg nas nigdy nie opuszcza.

Zwracając się do dzieci i młodzieży zaapelował: “przykładajcie się do waszych codziennych obowiązków, do nauki, pracy, relacji przyjaźni, do pomocy innym ludziom. Wasza przyszłość zależy również od tego, jak potraficie przeżyć te cenne lata życia. Nie lękajcie się wysiłku, poświęcenia i nie patrzcie z lękiem w przyszłość. Podtrzymujcie żywą nadzieję: zawsze jest światło na horyzoncie”.

Papież potępił “pracę niewolniczą” w różnych jej przejawach, kiedy osoba podporządkowana jest pracy, a nie praca ludzkiej godności. “Wzywam braci i siostry w wierze i wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych działań wymierzonych w handel ludźmi, w czym mieści się «praca niewolnicza»” – stwierdził papież Franciszek.

Nawiązując do maja, miesiąca poświęconego Matce Bożej Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania obecności Boga w ludzkim życiu. “Trzeba się zatrzymać, aby z Nim rozmawiać, wraz z modlitwą dać mu miejsce” – zaznaczył. Papież zachęcił szczególnie dzieci i młodzież, by w swoim życiu bardziej pamiętali o Bogu. Służyć temu może regularne odmawianie modlitwy różańcowej, w której prowadzeni do kontemplacji tajemnic Jezusa.

Papież podkreślił też znaczenie wspólnej modlitwy w rodzinie, z przyjaciółmi, w parafii. “Drodzy bracia i siostry, prośmy św. Józefa i Maryję Pannę, aby nas nauczyli wierności naszym codziennym obowiązkom, przeżywania naszej wiary w działaniu każdego dnia i dawania więcej miejsca Panu w naszym życiu, zatrzymania się, aby kontemplować Jego oblicze” – zakończył swoją katechezę papież Franciszek.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda