Home Wiadomości Patriarcha Grzegorz III Laham: Potrzebujemy pokoju, nie wojny!

Patriarcha Grzegorz III Laham: Potrzebujemy pokoju, nie wojny!

Redakcja

Kaplica Cudownego Obrazu. Patriarcha Grzegorz III Laham z wizytą na Jasnej GórzePatriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego modlił się w sobotę, 7 listopada na Jasnej Górze. Patriarcha Grzegorz przybył do Polski z okazji obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Na Jasnej Górze dostojnemu gościowi towarzyszył ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Moja obecność tutaj, to jest obecność zwykłego pielgrzyma, który chciał odwiedzić Matkę Bożą, pozdrowić Ją, i także prosić, żeby dla nas na Bliskim Wschodzie, wyprosiła pokój, zarówno w Syrii, jak i Palestynie i Iraku, które są tak związane z Matką Bożą” – mówił podczas wywiadu Grzegorz III Laham.

„Ojciec Patriarcha przebywa w Polsce na zaproszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który jutro w Polsce będziemy obchodzić. Będziemy się modlić, będziemy wspierać ofiarom materialną Syrię. Dlaczego Syria w tym roku? Bo w Syrii mamy 12 mln ludzi, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, bo w Syrii mamy 7 mln uchodźców wewnętrznych, mamy takie miejsca, gdzie nie ma niczego: wody, leków, żywności, niczego, co jest potrzebne do życia. Bo chrześcijanie uciekają, bo trwa wojna, cierpią wszyscy z powodu tego okrucieństwa, które tam jest. Stąd Kościół w Polsce modli się, wspiera materialnie tych naszych braci i siostry, którzy dzisiaj dają świadectwo wiary aż do męczeństwa” – wyjaśnił ks. Waldemar Cisło.

„Przybyłem również tutaj, aby podziękować za tę wspaniałą organizację, jaką jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez którą tak wielu Polaków daje nam nadzieję, bo wy niosąc nam pomoc materialną, modląc się za nas, pokazujecie nam, że ktoś daleko o nas myśli, modli się, że nasz los chrześcijan w Syrii nie jest wam obojętny” – podkreślił patriarcha.

Posłuchaj rozmowy: Patriarcha Grzegorz III Laham i ks. Waldemar Cisło


Grzegorz III Laham uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, podczas którego powiedział: „Pozdrawiam z tego miejsca, gdzie od samego początku chrześcijaństwa Matka Boża była czczona, tam, gdzie mieści się mój patriarchat: w Nazarecie, w Betlejem, na krzyżu później, w Egipcie, wszędzie tam, gdzie Matka Boża była z Jezusem (…) Przynoszę to pozdrowienie od chrześcijan z Bliskiego Wschodu, tam, gdzie chrześcijaństwo się rozwinęło. Pozdrawiam was od tych wszystkich, którzy na Bliskim Wschodzie oddają cześć Matce Bożej, ludzi wszystkich wyznań i religii, ale niestety wszyscy ci ludzie niosą ciężki krzyż i cierpią pod tym krzyżem. Jesteśmy jak Matka Boża pod tym krzyżem. Ale pamiętajmy, że odległość pomiędzy Golgotą a miejscem zmartwychwstania jest bardzo mała. Proszę was bardzo módlcie się o pokój na Bliskim Wschodzie, abyśmy tę drogę od krzyża do zmartwychwstania przeszli jak najszybciej”.

„Dziękuję wam wszystkim tu w Europie, za to, co czynicie dla tych ludzi, których przyjmujecie, za ten wielki wysiłek we wszystkich krajach Europy. Dziękuję takim organizacjom jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie, za pośrednictwem których pomagacie nam nieść nasz krzyż. Dla nas Polska jest symbolem katolicyzmu, zostańcie przy tej wierze. Prosimy, aby w Europie, w Unii Europejskiej znaleziono rozwiązanie dla tego problemu emigrantów, aby nie tylko troszczyć się o ich potrzeby materialne, ale także o ich wiarę”.

Rozważanie apelowe w tym dniu poprowadził o. Sebastian Matecki. W modlitwie uczestniczyli: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie; a także m.in. rycerze uczestniczący w Europejskiej Pielgrzymce Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz pielgrzymi, którzy przybyli na 25. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn


Pomoc Kościołowi Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach na całym świecie. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Papieskie Dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstało w 1947 roku. Przez Stolicę Apostolską zostało uznane w roku 1984 jako “ogólnokościelna organizacja na prawie papieskim”. Papież Benedykt XVI w grudniu 2011 roku podniósł międzynarodowe katolickie dzieło PKWP do rangi fundacji na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Prezydentem stowarzyszenia jest kard. Mauro Piacenza, Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył holenderski norbertanin o. Werenfried Van Straaten (1913-2003). Organizacja na początku działalności pomagała w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech, zniszczonych na skutek wojny również materialnie i duchowo. Pomoc szybko zaczęła być przekazywana również do krajów Europy Wschodniej, w tym do Polski, a następnie na pozostałe kontynenty. Papieskie Stowarzyszenie PKWP wspiera prześladowanych i uciskanych chrześcijan, zwłaszcza w rejonach objętych biedą i pogrążonych w konfliktach zbrojnych (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska, Europa Wschodnia). PKWP w Kościele w Polsce od roku 1958 wspomaga finansowo wszystkie zakony kontemplacyjne oraz kształcenie księży i osób duchownych.

Sekcja Polska Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Jest obecna w Polsce od 31 stycznia 2006 roku. Działa jako kościelna osoba prawna na podstawie Konferencji Episkopatu Polski z dnia 18 marca 2004 r. oraz decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 grudnia 2005 r. Sekcja Polska PKWP od 2009 roku przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a także zainicjowało wydanie publikacji “Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”. Wydaje również “Wierzę. Mały Katechizm Katolicki”, Biblię dla dzieci “Bóg przemawia do swoich dzieci” – przetłumaczona na 176 języków.

www.episkopat.pl

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda