Home Wiadomości Paulini w dawnym opactwie cysterskim w Wągrowcu

Paulini w dawnym opactwie cysterskim w Wągrowcu

Redakcja

1 września Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika objął w duszpasterską opiekę parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu. Wraz z troską o wiernych, pieczy paulinom został powierzony także zabytkowy pocysterski kompleks klasztorny, którego początki sięgają XIV wieku.

Proboszczem parafii został mianowany o. Dariusz Nowicki, wikariuszem o. Piotr Urbanek. W parafii posługiwać będzie także o. Bartłomiej Maziarka.

Wągrowiec to miasto w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w arch. gnieźnieńskiej. Oddalone jest 60 kilometrów od Poznania i 40 kilometrów od Gniezna. Znajduje się tam dawne opactwo cystersów i kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny. Kościół klasztorny współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej, natomiast dawne zabudowania klasztorne wykorzystywane są przez parafię oraz wągrowieckie Muzeum Regionalne.

W komunikacie, odczytanym 25 sierpnia 2013 roku w parafiach dekanatatu wągrowieckiego, abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński, poinformował o przekazaniu parafii i opactwa pod zarząd ojców paulinów z dniem 1 września 2013 roku.

Wprowadzenia w urząd proboszcza dokonał bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, w obecności wikariusza generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. W uroczystościach wzięli udział także: dziekan wągrowiecki ks. Piotr Kalinowski, o. Michał Bortnik – sekretarz Generała Paulinów oraz pochodzący z Wągrowca o. Tomasz Wieczorek.

Bp Krzysztof Wętkowski we wprowadzeniu zaznaczył, iż historia zatoczyła krąg. Mury pocysterskiego klasztoru na nowo wypełnią się zakonną modlitwą.

„Świadomi jesteśmy wielkości wyzwania, przed jakim staje pauliński Zakon, bo przecież przejmujemy dzisiaj przede wszystkim całe duchowe bogactwo tego miejsca, kształtowane najpierw przez cystersów, a następnie przez pracujących tutaj księży archidiecezji gnieźnieńskiej. Pomimo wielu obaw, ufając w Bożą pomoc, to wezwanie podejmujemy, i nowe dzieło zawierzamy opiece Maryi Wniebowziętej – Patronce tej parafii” – powiedział na zakończenie uroczystości o. Arnold Chrapkowski.

Dokumenty o przekazaniu parafii w Wągrowcu pod zarząd Zakonu Paulinów podpisał 26 sierpnia na Jasnej Górze abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. W liście informującym o tym fakcie abp Kowalczyk zaznaczył, że miejsce to wymaga nieustannej troski i ogromnego nakładu pracy, a ostatnie dziesięciolecia pokazały, że pomimo najszczerszych chęci, zadanie to przerasta możliwości miejscowej wspólnoty parafialnej.

„Pragnąc zatem wykorzystać walory wągrowieckiego klasztoru, przywrócić mu pierwotne przeznaczenie i ożywić działalność duszpasterską, postanowiłem z dniem 1 września br. oddać go pod opiekę Zakonowi Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika” – poinformował metropolita gnieźnieński. Wyraził również nadzieję, że parafianie przyjmą nowych gospodarzy z życzliwością i sprawią, że szybko poczują się na gościnnej ziemi wągrowieckiej jak w domu. Abp Józef Kowalczyk wręczył również dekrety ojcom, którzy rozpoczynają posługę w Wągrowcu.

Wągrowiec to druga placówka Zakonu Paulinów w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zakonnicy troszczą się już o sanktuarium maryjne w Biechowie.

oprac. o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda