Home Wiadomości Pielgrzymka do relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Pielgrzymka do relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

fot. Krzysztof Belczyński / CC BY-SA 2.0 / flickr.comBlisko 200 motocyklistów z całej Polski wzięło udział 8 sierpnia br. w dorocznej dziękczynnej pielgrzymce do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uczestnicząc w Eucharystii dziękowali i zawierzali Bogu swoją wspólnotę i podróżowanie na motocyklach.

Uroczystej Mszy św. celebrowanej w świętokrzyskiej bazylice w intencji motocyklistów przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, który w homilii podziękował przybyłym miłośnikom jednośladów za to, że na drodze ich wędrowania znajduje się także Święty Krzyż.

– Jesteście świadomi tego jak wielu ludzi na drodze straciło życie, jak wielu ludzi jeździ brawurowo. Wy dziś przybyliście tak jak co roku na Święty Krzyż, aby tutaj prosić Boga o dar rozwagi, odpowiedzialności za siebie i wszystkich, którzy podróżują, nie tylko motocyklami. Znacie niewątpliwie wartość daru, jakim jest nasze życie, które otrzymaliśmy od Stwórcy – mówił superior.

– Niech modlitwa w blasku relikwii Krzyża Chrystusowego umocni wszystkie dobre postanowienia, jakie rodzą się w waszych sercach. Z błogosławieństwem otrzymanym tutaj na Świętej Górze podróżujcie z rozwagą i wielką odpowiedzialnością. Żyjcie chrześcijańskimi wartościami a duchowa opieka niech wspiera w budowaniu wspólnoty i jedności przede wszystkim z Bogiem i między sobą – zachęcał kaznodzieja.

Doroczna pielgrzymka motocyklistów na Święty Krzyż jest stałym punktem programu Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który odbywa się w Bałtowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym także Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r.

Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda