Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Pielgrzymka osób konsekrowanych na Święty Krzyż

Pielgrzymka osób konsekrowanych na Święty Krzyż

Redakcja

www.swietykrzyz.plW przededniu inauguracji odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego gościliśmy w naszym sanktuarium osoby konsekrowane, które przybyły w dorocznej pielgrzymce na Święty Krzyż, by w blasku relikwii drzewa Krzyża Świętego zawierzyć Bogu swoje konsekrowane życie.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. dr hab. Roman Kuligowski, wykładowca z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc. W swojej prelekcji nt. Przyszłość jako wyzwanie dla osób konsekrowanych, wskazał, że tylko życie budowane z Bogiem, w Bogu i przez Boga ma przyszłość  i wyda dobre owoce. Następnie wysłuchaliśmy świadectw dziewicy konsekrowanej, wdowy konsekrowanej i pustelnicy, które mówiły o specyfice i charyzmacie swego powołania i ofiarowania się Jezusowi Oblubieńcowi.

Uroczystej Eucharystii dla osób konsekrowanych przewodniczył i wygłosił homilię senior kościoła kieleckiego biskup Kazimierz Ryczan. W homilii powiedział: To św. Jan Paweł II ustanowił dzień osób konsekrowanych. Bo one mobilizują społeczeństwo do refleksji i rachunku sumienia. Dziś na Świętym Krzyżu przepełnia nas duch wdzięczności wobec Pana Boga za osoby poświęcone Mu w życiu konsekrowanym. Patrzymy na tej górze na cząstkę krzyża Chrystusowego. Krzyż to symbol złożonej ofiary i przypomina nam, że i my mamy składać ofiarę: rodzice, dzieci, małżonkowie, starsi, młodzi, lekarze, politycy, dziennikarze, osoby konsekrowane. W dzisiejszym świecie ludzie chcą więcej i więcej – urzędnicy owładnięci są korupcją, politycy kłamią; lecz osoba konsekrowana odziana w habit jest przypomnieniem stylu życia Jezusa, któremu oddała siebie – umysł, miłość, serce. I mówi światu – Bóg kocha, czeka w niebieskim domu – w niebie. Jesteście w szpitalach, domach opieki, na ulicy zbieracie umierających. Dziękujemy za wasz habit zakonny widoczny na ulicach. Choć z ulic Europy i naszego kraju znikły sutanny – to jednak są habity zakonne. Stoicie w obronie wartości i mądrości Ewangelii, tej księgi życia, która dziś wielu jest nie wygodna i wyrzucili z niej kilka stronic. Dziękujemy za wasze świadectwo życia, trwania i wierności – mówił hierarcha.

Po Mszy świętej gospodarze spotkania  – Misjonarze Oblaci – zaprosili wszystkich do wspólnego stołu. Następnie Siostry Jezusa Miłosiernego z Kielc animowały modlitwę przed Najświętszym Sakramentem i Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W sumie blisko 300 osób konsekrowanych z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, płockiej, rzeszowskiej, świdnickiej, krakowskiej, bielsko-żywieckiej, katowickiej, warmińskiej, warszawskiej nawiedziło dziś nasze sanktuarium.

Za: www.swietykrzyz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda