Pienięzno: doroczny zjazd misjonarzy werbistów

W domu misyjnym werbistów w Pieniężnie odbył się doroczny zjazd misjonarzy przebywających na urlopach w Polsce. Reprezentowali 24 kraje z wszystkich kontynentów.

Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń i wysłuchali szeregu referatów przybliżających sytuację w macierzystej prowincji zgromadzenia i w Kościele w Polsce.

Specjalnym gościem był ks. Józef Kloch, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski i ks. Jerzy Kraśnicki, Dyrektor MIVA Polska. Z kolei lekarze związani z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni mówili o najnowszych trendach w leczeniu chorób, które występują w krajach misyjnych.

Jednym z wiodących tematów w dyskusjach była sprawa Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego, który miałby ruszyć jesienią tego roku. Poświęcono też sporo uwagi mocnemu spadkowi liczby nowych powołań do zgromadzenia w Polsce.

W niedzielę, 13 lipca, tradycyjnie świętowano jubileusze 60, 50, 40 i 25-lecia ślubów zakonnych i świeceń kapłańskich, które przypadły w tym roku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki i Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, który obchodził 40. rocznicę złożenia ślubów zakonnych.

Następnego dnia była możliwość wzięcia udziału w wycieczce do pobliskiego Fromborka. Punktami programu był pokaz w planetarium, koncert organowy i zwiedzanie katedry oraz wystawy ukazującej odkrycie grobu Mikołaja Kopernika

Sobotni i niedzielny wieczór upłynął pod znakiem finałów mistrzostw świata w piłce nożnej. Każdy z meczów budził spore emocje z racji obecności misjonarzy z Brazylii i Argentyny.

Obecnie w Zgromadzeniu Słowa Bożego pracuje i służy 550 Polaków. 330 z nich pracuje poza granicami kraju.

Zgodnie z przepisami zakonnymi urlop w ojczyźnie przysługuje każdemu misjonarzowi co 3 lata. Od kilku lat w zjazdach misjonarzy w Pieniężnie, które odbywają się w drugi weekend lipca, biorą też udział siostry z misyjnego zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

Za: www.werbisci.pl.