Wołczyn: Żyj Nadzieją

O nadziejach małych i dużych oraz o nadziei chrześcijańskiej rozmawiają w Wołczynie uczestnicy XXI Spotkania Młodych.

„Twoje kiedyś”

14 lipca młodzież zgromadzona w Wołczynie rozpoczęła XXI Spotkanie Młodych organizowane przez Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej odbywające się w tym roku pod hasłem „Żyj Nadzieją”. Nawiązując do 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zwanego również Powstaniem Nadziei, organizatorzy i harcerze przywitali wszystkich inscenizacją zaciekłej walki. W dymie, huku wystrzałów i wśród poległych żołnierzy, kapłan dzięki swej niezłomnej nadziei pomógł uratować życie tam, gdzie pozornie tej nadziei już nie było. Po części oficjalnej młodzież miała okazję posłuchać fantastycznego występu zespołu Propaganda Dei.

Alternatywą dla muzyki było spotkanie w Białym Namiocie przeznaczone do dyskusji na tematy związane z kościołem i wiarą. Zwieńczeniem pierwszego dnia było Nabożeństwo poprowadzone przez br. Marka Skwarło. Młodzież dzięki świadectwu, Słowu Bożemu, fragmentom filmu odkrywała, że w życiu nic nie dzieje się przez przypadek, a Pan z miłością i wielką tęsknotą chce dotykać każdego serca. Wszyscy uczestnicy wynieśli z tego wieczornego spotkana pamiątki: opaski na rękę, na których zamieszczone zostały teksty z Pisma Świętego. Tradycyjnym odśpiewaniem modlitwy „Aniele Boży” młodzież zakończyła dzień pod tytułem „Twoje kiedyś”.

„Twoje wczoraj”

Drugi dzień Spotkania Młodych w Wołczynie młodzież przeżyła pod hasłem „Twoje wczoraj”. Poranek swoją obecnością wypełniła grupa Archipelag Skarbów, która pokazała młodym ludziom różne wymiary nadziei, zależne od naszych pragnień. Cały dzień skupiał się na rozważaniach na temat małych i dużych nadziei, a także nadziei chrześcijańskiej. Ksiądz Piotr Gnat, który wygłosił kazanie podczas Eucharystii postawił uczestnikom ważne pytanie: „Czy jest w naszych sercach jeszcze pragnienie Boga?”. Spotkania w grupach próbowały pomóc wszystkim odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Poruszające świadectwo dało małżeństwo Arkadiusza i Anity Gemra, którzy zaczęli kierować się w swym życiu Bożą wolą i dzięki niej otrzymali ogrom łask w momencie, kiedy wszystko inne zawiodło. Ogromne wrażenie na młodzieży zrobiła aktorka Patrycja Hurlak, która opowiedziała o swym życiu, drodze do nawrócenia oraz ostrzegła młodzież przed zagrożeniami duchowymi jakie niesie ze sobą współczesny świat w postaci magii, talizmanów, amuletów, horoskopów i nie tylko. Dała też wspaniałe świadectwo tego, iż prawdziwe i jedyne szczęście może być w zjednoczeniu z Chrystusem.

Wieczór uświetnił koncert wyczekiwanego przez wszystkich zespołu Armia. Brat Michał Ferenc w Białym Namiocie, który był alternatywą dla koncertu, kolejny wieczór podejmował dyskusję z młodzieżą na tematy kościoła, ale także te które nurtowały uczestników, jak uzależnienia czy używki. W nabożeństwie podsumowującym dzień brat Tomasz Łakomczyk pomógł uczestnikom uświadomić sobie, że wszelkie małe nadzieje na pracę, studia czy rodzinę są piękne i szlachetne ale nie niosą ze sobą nic, jeśli w życiu miejsce przeznaczone dla Chrystusa jest puste. Młodzi zgromadzeni w Wołczynie złożyli karteczki ze swymi nadziejami złożyli przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Fot. br. Piotr Tokarz OFMCap

Za: www.wolczyn.kapucyni.pl

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.