Home Wiadomości Pijarski Jubileusz na Morawach

Pijarski Jubileusz na Morawach

Redakcja

W niedzielę 3 lutego 2013 r., pijarska wspólnota  w Strážnicy świętowala 380 rocznicę przybycia zakonu do morawskiego miasta. Obecnie jest to jedyna wspólnota naszego zakonu na terenie Republiki Czeskiej. Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele NMP  ktorej przewodniczyl Ks. Biskup Jan Vokál.

Na uroczystościach jubileuszowych obecni byli również nasi współbracia z Polski: O. Asystent Tomasz Abramowicz z Krakowa, O. Rektor Bartłomiej Smoczyk z Poznania i kl. Dariusz Lorenc, jak również nasi współpracownicy z laikatu z dyplomem konfraterni naszego zakonu oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Ks. Biskup w czasie wygłoszonego kazania podkreślił, jak ważny w dzisiejszym świecie jest charyzmat oraz posłannictwo pijarskie. Na zakończenie mszy św.  uczestników liturgii –  w imieniu O. Prowincjała – pozdrowił O. Tomasz Abramowicz. Natomiast  po południu odbył się uroczysty koncert, w czasie którego zostały zaprezentowane dwie nowe publikacje w j. czeskim: Niecodzienne życie Józefa Kalasancjusza oraz Pijarzy we Strážnicy.

O pijarskim jubileuszu w swoim programie telewizyjnym informowała Czeska chrześcijańska TV NOE, ukazał się też artykuł dotyczacy jubileuszu w czeskim Tygodniku Katolickim.

Tygodnik Katolicki – artykuł dot. Jubileuszu – tutaj zobacz.

nad.: o.J.K.
zdjęcia za: www.straznice-mesto.cz

Za: www.pijarzy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda