Home Wiadomości Guarambaré: To-Misja nie tylko lekarska

Guarambaré: To-Misja nie tylko lekarska

Redakcja

Od połowy stycznia wystartowała we franciszkańskiej misji w Guarambaré III Edycja Misji Medycznej do Paragwaju. Pomysł tej szczególnej, medyczno-duszpasterskiej inicjatywy, narodził się z twórczego spotkania ojca Grzegorza Adamczyka OFMConv ze swoim krajanem, ks. Wojciechem Grzesiakiem, kapelanem Szpitala w Jastrzębiu Zdroju.

Do dwóch zapaleńców misyjnych przyłączyła się grupa lekarzy i wolontariuszy, którzy poświęcając siły i czas (para tegorocznych internistów przeznaczyła na ten cel swój miesiąc miodowy) od kilku lat udają się do Paragwaju, aby służyć pomocą najbardziej potrzebującym.

Od samego początku ideą „To-Misja” było nieograniczanie jej wyłącznie do posługi medycznej, ale stopniowe tworzenie ekipy misyjno – duszpasterskiej, która mogłaby się zająć całościowym podejściem do człowieka i jego potrzeb.

Stąd razem z lekarzami pracuje w Paragwaju ks. Wojciech Grzesiak, ojcowie franciszkanie i siostry elżbietanki pracujące tam od lat, tworząc jedną w wspólnotę Kościoła otwartego na wszystkich potrzebujących.

Innym polskim akcentem na paragwajskiej ziemi jest żywy kult bł. Jana Pawła II. Doznał on szczególnego impulsu, gdy niektórzy wolontariusze spotkali Piotra Kłoska ze Skoczowa, autora obrazu Papieża znajdującego się w sanktuarium MB Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Polski artysta z radością podjął ideę namalowania identycznego obrazu do Guarambaré, umieszczając w tle zamiast MB Piekarskiej, wizerunek Santa Maria Virgen te Caacupe, narodowego sanktuarium paragwajskiego.

W ostatnią niedzielę stycznia nastąpiło uroczyste odsłonięcie obrazu przez polskich lekarzy i przekazanie do publicznej adoracji po błogosławieństwie ks. Wojciecha.

Ten symboliczny moment przypomina, że nawet w dzisiejszych trudnych czasach grupka zapaleńców jest w stanie budować mosty i służyć całemu człowiekowi, jak Jan Paweł II i inni może mniej znani bohaterowie misji i ewangelizacji naszych czasów.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda