Home Wiadomości Ruch Lednicki ma kopię najstarszego krzyża

Ruch Lednicki ma kopię najstarszego krzyża

Redakcja

Drewnianą kopię najstarszego znalezionego na ziemiach polskich krzyża mogą od kilku dni adorować członkowie Ruchu Lednickiego.

Metrowej wysokości krzyż wykonano z drewna orzechowego na wzór tego, jaki w latach 60. ubiegłego stulecia odnaleziono w czasie wykopalisk archeologicznych na historycznym Ostrowie Lednickim – jednym z głównych ośrodków państwa polskiego za czasów pierwszych Piastów.

W miejsce znajdujących się w nim gwiazd, które w romańskim oryginale wyłożone były cennymi kruszcami, włożono kamienie z Jordanu, Góry Tabor, Ogrodu Oliwnego i Kalwarii w Ziemi Świętej oraz z Ostrowa Lednickiego.

31 stycznia kopię Krzyża Lednickiego wprowadzono uroczyście do kaplicy „U Pana Boga za piecem” w poznańskim klasztorze dominikanów. Pomysłodawca Ruchu Lednickiego, o. Jan Góra odprawił w jego obecności mszę świętą, która była przygotowaniem do czerwcowego Spotkania Młodzieży na Lednicy.

„Krzyż przeznaczony jest do adoracji i integracji Ruchu Lednickiego. Naszym pragnieniem jest, aby ten krzyż pielgrzymował po wspólnotach w Polsce” – mówi o. Góra.

W roku 2000 kilkadziesiąt tysięcy mosiężnych krzyżyków, będących repliką Krzyża Lednickiego, rozdano wśród uczestników Spotkania Młodzieży pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia na Lednicy.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda