Ruch Lednicki ma kopię najstarszego krzyża

Drewnianą kopię najstarszego znalezionego na ziemiach polskich krzyża mogą od kilku dni adorować członkowie Ruchu Lednickiego.

Metrowej wysokości krzyż wykonano z drewna orzechowego na wzór tego, jaki w latach 60. ubiegłego stulecia odnaleziono w czasie wykopalisk archeologicznych na historycznym Ostrowie Lednickim – jednym z głównych ośrodków państwa polskiego za czasów pierwszych Piastów.

W miejsce znajdujących się w nim gwiazd, które w romańskim oryginale wyłożone były cennymi kruszcami, włożono kamienie z Jordanu, Góry Tabor, Ogrodu Oliwnego i Kalwarii w Ziemi Świętej oraz z Ostrowa Lednickiego.

31 stycznia kopię Krzyża Lednickiego wprowadzono uroczyście do kaplicy „U Pana Boga za piecem” w poznańskim klasztorze dominikanów. Pomysłodawca Ruchu Lednickiego, o. Jan Góra odprawił w jego obecności mszę świętą, która była przygotowaniem do czerwcowego Spotkania Młodzieży na Lednicy.

„Krzyż przeznaczony jest do adoracji i integracji Ruchu Lednickiego. Naszym pragnieniem jest, aby ten krzyż pielgrzymował po wspólnotach w Polsce” – mówi o. Góra.

W roku 2000 kilkadziesiąt tysięcy mosiężnych krzyżyków, będących repliką Krzyża Lednickiego, rozdano wśród uczestników Spotkania Młodzieży pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia na Lednicy.

Za: www.dominikanie.pl.