Home Wiadomości Pomoc po przejściu tajfunu Haiyan: potrzeba serc, rąk i głowy

Pomoc po przejściu tajfunu Haiyan: potrzeba serc, rąk i głowy

Redakcja

Wspólnoty salezjańskie na Filipinach, a przede wszystkim dzieci i młodzież ze szkół, oratoriów i parafii salezjańskich, wszyscy oni ucierpieli z powodu tajfunu Haiyan. Ci, którzy mniej ucierpieli, pomagają tym bardziej dotkniętym. Pomoc nadchodzi nie tylko z Filipin. Z całą mocą czyni to także “Don Bosco Network” (DBN), światowa federacja salezjańskich organizacji pozarządowych.

Akcje pomocy wymagają teraz zaangażowania serc, które będą umieć pomóc ze współczuciem; rąk, które oddadzą się różnym działaniom oraz głów, które zapewnią, że każdy poziom tych działań był dostateczny i skuteczny.

Inspektoria Filipin Południowych (FIS) jest inspektorią, która bezpośrednio ucierpiała, jak i bezpośrednio jest zaangażowana w niesienie pomocy poszkodowanym. Ks. Randy Figuracion, salezjanin, by podać tu jeden z przykładów, koordynuje akcję niesienia pomocy na obszarze najbardziej dotkniętym kataklizmem, segregując artykuły, które docierają z placówek salezjańskich w Cebu City.

Wśród działań wielu agencji, salezjańskich organizacji pozarządowych i środowisk salezjańskich, angażujących się na rzecz ofiar tajfunu Haiyan, na podkreślenie zasługują działania, jakie z wielką kompetencją są realizowane przez licznych członków Don Bosco Network:

Don Bosco Mondo (poprzednio znana jako Jugend Dritte Welt) z Niemiec, doskonale zorganizowana, z wielką kompetencją udziela pomocy w czterech prowincjach/obszarach, które najbardziej ucierpiały: w prowincji Cebu, dostarczając lekarstwa; w prowincji Samar Orientale, przekazując zestawy pierwszej pomocy i lekarstwa; na obszarze Aklan, dostarczając zestawy pierwszej pomocy, lekarstwa, pomieszczenia mieszkalne; w Leyte, przekazując zestawy pierwszej pomocy, lekarstwa, pomieszczenia mieszkalne i tymczasowe schronienia (namioty). Typowy zestaw pierwszej pomocy zawiera: 1 kg ryżu, produkty w puszkach, makaron, wodę (z opcjami alternatywnymi w przypadku warunków, gdzie trudno jest coś ugotować).

Jovenes y Desarrollo to dobrze zorganizowana salezjańska organizacja pozarządowa, która jest w stanie zapewnić kompetentne działania w warunkach najwyższej konieczności. Przygotowuje się do wysłania swojego działacza do Cebu, który będzie koordynować wszystkie fazy operacyjne. Prokura Misyjna z Madrytu skoncentrowała się na wsparciu w zakresie komunikacji i przeprowadzenia kampanii na rzecz zbiórki funduszy, czyniąc to poprzez komunikaty prasowe, listy do dobroczyńców, krajowe media, kanały typu Facebook czy Twitter… gdzie pojawiło się mnóstwo wpisów.

Także we Włoszech Volontariato Internazionale per lo Sviluppo (VIS) przeprowadza zbiórkę funduszy w ramach inicjatyw koordynowanych przez sieć AGIRE i “Croce Rossa Italiana” w odpowiedzi na apel “Emergenza Filippine”.

Via Don Bosco z Belgii i Prokura Misyjna z New Rochelle ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęły kampanie salidarności, wskazując na różne potrzeby. Obie liczą na rozległą sieć dobroczyńców i liczne kontakty, które umożliwią współpracę z innymi NGO na rzecz pomocy Filipinom.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda