Home Wiadomości Sercanie: Spotkanie przełożonych wyższych w Rzymie

Sercanie: Spotkanie przełożonych wyższych w Rzymie

Redakcja

Po raz kolejny dom generalny w Rzymie gościł sercańskich prowincjałów, przełożonych regionów i dystryktów, a także przełożonych naszych misji na Tajwanie, w Paragwaju, Szwajcarii i na Ukrainie.

Od 3 do 9 listopada trwało spotkanie przełożonych wyższych, które stało się okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji, wykładów i analizy zmierzającej do określenia najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Zgromadzeniem.

Jednym z głównych celów spotkania było określenie wytycznych związanych ze zbliżającą się XXIII Kapitułą Generalną. Jej datę wyznaczono na 17.05 – 06.06.2015 r. Wcześniej we wspólnotach wszystkich jednostek przeprowadzono ankiety. Ich analiza ujawniła pewne tendencje w wymiarach kontynentalnych.

Sercanie z Afryki wskazywali na potrzebę osiągnięcia samowystarczalności w wymiarze misji, struktury i posiadanych środków. Azjaci docenili wartość wymiaru międzynarodowego Zgromadzenia oraz jedności pośród różnorodności narodowych i kulturowych. Współbracia z Ameryki Północnej i Europy wskazywali na potrzebę „wychodzenia z zakrystii” i docierania do ludzi najbardziej potrzebujących i oddalonych od Kościoła, w duchu nowej ewangelizacji.

Natomiast Sercanie na zróżnicowanym kontynencie Ameryki Łacińskiej podkreślali społeczny charakter sercańskiego chryzmatu. Ostatecznie, wypracowując temat zbliżającej się kapituły generalnej, przełożeni wyżsi skłonili się ku potrzebie podjęcia na nowo tematu życia wspólnotowego.

Wybrano komisję przygotowawczą, która ma zająć się doprecyzowaniem tego tematu oraz opracowaniem szczegółów merytorycznych i organizacyjnych najbliższej kapituły. W jej skład weszli: ks. Carlos Caamano (region wenezuelski), ks. Heiner Wilmer (prowincja niemiecka), ks. Leopold Mfouakouet (prowincja kameruńska), ks. Oliviero Cattani (prowincja włoska północna) oraz ks.Vincent Herimanto (dystrykt wietnamski).

Przełożeni mieli również okazję wysłuchać wykładów na następujące tematy:„Perspektywy życia konsekrowanego w dzisiejszym świecie” (ks. Bartolomeo Sorge SJ) oraz „Posługa władzy w naszych czasach” (o. Paolo Martinelli OFMCap). Przełożony generalny przedstawił także raport na temat stanu aktualnego Zgromadzenia, natomiast ekonom generalny przedstawił sytuację ekonomiczną oraz nasze zaangażowania w dzieła społeczne.

Dopełnieniem obrazu aktualnej sytuacji naszego życia i posługi w poszczególnych częściach świata były relacje dotyczące wybranych obszarów działalności, na przykład projektu pracy w Londynie, Berlinie, w Paragwaju i na Tajwanie czy działalności Centrum Studiów Sercańskich w Rzymie.

Więcej zdjęć.

Do wiadomości podał:
Ks. Marek Białożyt SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda