Home Wiadomości Pożegnania: bp Guillermo Leaden, salezjanin

Pożegnania: bp Guillermo Leaden, salezjanin

Redakcja

Droga spełniona. W wieku 101 lat umiera bp Guillermo Leaden, salezjanin, emerytowany biskup pomocniczy Buenos Aires.

W dniu 15 lipca, w katedrze w Buenos Aires odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Guillermo Leadena, salezjanina, biskupa pomocniczego Buenos Aires.

Streszczenie historii jego życia jako salezjanina i jego służby pasterza Kościoła jest przekazane, jego słowami, w autobiografii  “Un largo camino recorrido” (Długa, przebyta droga).

“Urodziłem się w Buenos Aires w dniu 20 lipca 1913 r. w tradycyjnej rodzinie irlandzkiej, charakteryzującej się głęboką nabożnością religijną. Moimi rodzicami byli Patricio José i Brígida Ussher. Rodzeństwo mojej matki odegrało dość znaczącą rolę w Kościele: bp Santiago M. Ussher, salezjanin, ojciec Tomás Ussher, i Córki Maryi Wspomożycielki: s. Maria Juana, która przez 30 lat pełniła apostolat na Wyspach Malwinach, oraz Catalina i Ana Ussher.

Miałem siedmioro rodzeństwa, spośród których Alfred, który był kapłanem i prowincjałem u palotynów w trudnych czasach, wraz z trzema członkami swojego zgromadzenia, z parafii pw. Św. Patryka w Belgrano, oddał życie za swoje zaangażowanie profetyczne w 1976 r.

Zostałem ochrzczony w kościele parafialnym pw. Św. Karola Boromeusza w Buenos Aires w dniu 2 sierpnia 1913 r. Przyjąłem I Komunię św. w kościele Najśw. Sakramentu (Av. Corrientes 4441) w tym samym mieście w dniu 25 grudnia 1920 r.

Złożyłem pierwsze śluby jako salezjanin 26 stycznia 1932 r., a pójniej zrobiłem studia magisterskie. 29 stycznia 1938 r. złożyłem śluby wieczyste w Bernal. Odbyłem studiu teologiczne w Instytucie Villada (Córdoba), a na kapłana zostałem wyświęcony przez bpa Fermína Emilio Lafitte, arcybiskupa Córdoby w dniu 23 listopada 1941 r.

Chronologia

  • 1942. Przez osiem lat byłem nauczycielem i katechetą w szkołach “Księdza Bosko” i “Św. Franciszka Salezego” w Buenos Aires.
  • 1963. Arcybiskup Buenos Aires, kardynal Antonio Caggiano, mianował mnie proboszczem parafii pw. Św. Karola Boromeusza (Bazylika Maryi Wspomożycielki).
  • 1967. Zostałem mianowany członkiem archidiecezjalanej Komisji ds. litgurgii.
  • 1969. Zostałem mianowany wikariuszem ks. biskupa dla obszaru Belgrano, w archidiecezji Buenos Aires.
  • 28 maja 1975 r. papież Paweł VI mianował mnie biskupem tytularnym Theudalis i pomoczniczym Buenos Aires.
  • 8 sierpnia 1975 r. otrzymałem święcenia biskupie w katedrze w Buenos Aires z rąk bpa Juana Carlosa Aramburu, arcybiskupa Buenos Aires”.

Po złożeniu rezygnacji

Biskup Leaden był wikariuszem biskupim na okręg Belgrano w archidiecezji Buenos Aires przez 22 lata. W 1988 r., po osiągnięciu 75 roku życia, złożył rezygnację z posługi biskupa pomocniczego Buenos Aires na ręce papieża Jana Pawła II, którą ten przyjął cztery lata później w dniu 10 kwietnia 1992 r. Odtąd przebywał we wspólnocie salezjańskiej w Almagro.

Bp Leaden zmarł 14 lipca 2014 r., kilka dni po swoich 101. urodzinach. Umarł przeżywszy 100 lat życia, w 82 roku ślubów zakonnych i 38 posługi biskupiej. Był dziekanem Episkopatu Argentyny.

Na YouTube jest dostępne video przybliżające historię jego życia, zrealizowane z okazji jego setnych urodzin.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda