Home Wiadomości Pożegnania: br. Paweł Truszkowski OFMCap.

Pożegnania: br. Paweł Truszkowski OFMCap.

Redakcja

W środę rano, 26 czerwca 2014 roku, niespodziewanie w wieku 38 lat odszedł do Pana br. Paweł Truszkowski OFMCap., misjonarz pracujący w Gabonie.

Jest to ogromny cios dla naszej kapucyńskiej wspólnoty oraz Kościoła w Gabonie, gdzie br. Paweł pracował z wielkim oddaniem. Ufamy, że ofiara jego pracy i życia przyniesie piękne owoce.

Zapraszamy do zapoznania się z historią jego życia i pracy misyjnej.

Brat Paweł Truszkowski urodził się w Piszu 4 listopada 1976 r. Jego rodzice Stanisław i Pelagia ochrzcili go tam 25 grudnia 1976 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Wychowywał się razem z młodszą siostrą, Agnieszką. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a później uczył się wł liceum ogólnokształcym. W 1995 r. zdał maturę. Sakrament bierzmowania przyjął 10 maja 1990 r. w parafii św. Brunona w Giżycku z rąk bp. Józefa Wysockiego. Wybrał sobie wtedy imię Jan.

Udzielał się przy parafii Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Pełnił tam posługę lektora i animatora młodszych ministrantów. Należał również do Ruchu Światło-Życie i brał udział w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę (warmińskich i ełckich). Na pielgrzymkowych szlakach posługiwał jako porządkowy, animator śpiewu i liturgii. Br. Paweł dwukrotnie brał udział w Olimpiadach Teologicznych, na których został wyróżniony. Warto wspomnieć, że angażował się w pomoc przy budowie nowego kościoła parafialnego.

Zafascynowany osobą św. Franciszka, podjął drogę powołania zakonnego. Do postulatu został przyjęty 16 czerwca 1995 r. i z dniem 1 września tegoż roku rozpoczął pierwszy etap formacji w Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Kolejnym krokiem był nowicjat w Nowym Mieście nad Pilicą. Po jego zakończeniu złożył pierwszą profesję zakonną. Stało się to 8 września 1997 r.

W czasie studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie na Poczekajce zaangażował się w pracę z dziećmi w „Domu Ciepła”. Był uzdolniony artystycznie. Prowadził tam grupę teatralną, a jego spektakle (np. „Opowieść wigilijna”) przyciągały wielu widzów.

Współbracia wspominają br. Pawła, jako człowieka o wyjątkowej wrażliwości. Był oddany Bogu na modlitwie, w pomocy drugiemu człowiekowi, a szczególnie ludziom ubogim. Już w seminarium interesował się misjami, współorganizując dni misyjne. Uczył się języka francuskiego.

Profesję wieczystą złożył 13 stycznia 2002 r. w Lublinie na ręce br. Piotra Stasińskiego, prowincjała. W Olsztynie, 3 marca 2002 r., przyjął święcenia diakonatu przez posługę arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2003 r. w Łomży z rąk biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Łomża była także jego pierwszym po święceniach miejscem pracy i życia.

Po pierwszym roku w Łomży, br. Paweł skierował do Prowincjała prośbę następującej treści:

Pochwalony Jezus Chrystus. Ojcze Prowincjale.
Wraz z podaniem o prośbę pracy w Gabonie przesyłam Ojcu kilka słów. Tylko do Ojca wiadomości. Mówiłem Ojcu, że myślałem o tych misjach i pragnę tam pracować. Ojciec mówił w nowicjacie czasami, że „należy się wam jedynie pogrzeb chrześcijański”. Oczywiście brałem to za żart. Jednak to we mnie poniekąd zostało. Nie chcę mieć łatwego, czy raczej przyjemnego życia zakonnego, bo rzeczywiście uważam, że tak w gruncie rzeczy nic mi się nie należy.

W Łomży jest mi bardzo dobrze i cieszę się, że tu trafiłem. Jednak chciałbym coś więcej. To pragnienie misji jest we mnie nieco jak taki nurtujący ogień, który przynagla do wyjazdu. Mam nadzieję, że po tych kilku bezładnych zdaniach, Ojciec zobaczy, że jest we mnie szczere pragnienie. Sam zaznałem wielkiego miłosierdzia Bożego i chcę ja zanieść tam, gdzie brakuje ludzi, aby o nim mówić.
fr. Paweł Truszkowski.

Br. Paweł otrzymał zgodę na wyjazd, a 7 czerwca 2006 r., po wcześniejszym przygotowaniu w Centrum Misyjnym w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę z Afryką. Pracował w parafii Ntoum w Gabonie.

To miejsce stało się również ostatnim w jego historii życia zakonnego. Zmarł nagle, po krótkim pobycie w szpitalu, w klinice w Libreville, 26 czerwca 2014 r., w czwartek o godz. 4:15. Miał niespełna 38 lat, 17 lat życia zakonnego i 11 lat kapłaństwa. Zostanie pochowany w Ntoum, gdzie był proboszczem.

Uroczystości pogrzebowe:
18.07.2014 Piątek
15.00 Wyprowadzenie ciała z GABOCEP (kostnica). Transport do Katedry NM Panny w Libreville.
15.30 Msza św. w Katedrze. Różaniec.
18.00 Przewiezienie ciała do Parafii w Ntoum. Całonocne czuwanie w kościele parafialnym.

19.07.2014 Sobota
11.00 Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Ntoum. Pogrzeb w katakumbach w kościele parafialnym w Ntoum.

Duszę naszego współbrata polecamy modlitewnej pamięci.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Źródło: www.misje.kapucyni.eu
Za: Sekretariat ds. Informacji – Prowincja Warszawska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda