Home Wiadomości Pożegnania: ks. Janusz Franciszek Zawadka MIC

Pożegnania: ks. Janusz Franciszek Zawadka MIC

Redakcja

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 lutego br. ok. godz. 20.00 w szpitalu w Aninie zmarł  w wieku 50 lat śp. ks. Janusz Franciszek Zawadka MIC, członek Domu Zakonnego w Sulejówku.

Pierwsza część uroczystości pogrzebowych odbędzie się w kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Sulejówku w środę 27 lutego: godz. 18.00 Msza św.; ok. godziny 19.00 Nieszpory, a po nich różaniec; możliwość indywidualnego czuwania do godziny 22.00. W czwartek 28 lutego od godziny 9.00 modlitwa przy Zmarłym; o godzinie 11.00 – „stacja w domu Zmarłego”.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbędzie się w czwartek 28 lutego w kościele NMP Królowej Polski w Warszawie na Marymoncie: godzinie 12.30 – modlitwa różańcowa przy trumnie; 13.00 koncelebrowana msza św. pogrzebowa, a po niej złożenie do grobu na mariańskim cmentarzu na Wawrzyszewie.

Zmarłego ks. Janusza polecamy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.


Ksiądz Janusz Franciszek Zawadka MIC, syn Zygmunta i Teresy Zawadka, urodził się 9 marca 1963 r. w Warszawie. Ochrzczony został w parafii św. Antoniego przy ul. Senatorskiej. Szkołę podstawową ukończył w 1978 r., a następnie w 1982 r. czteroletnie liceum zawodowe, zdobywając zawód montera urządzeń elektronicznych. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości złożył prośbę o przyjęcie do naszego Zgromadzenia, które poznał dwa lata wcześniej. W korespondencji podkreślał, że o wyborze wspólnoty decyduje jej maryjny charakter.

Po miesięcznym postulacie w Lublinie odbył nowicjat w Skórcu. Pierwszą profesję  złożył 8 września 1983 r., a wieczystą – 26 sierpnia 1988 r. w Elblągu. W latach 1983-1989 odbył w Lublinie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia diakonatu przyjął w kaplicy naszego Wyższego Seminarium Duchownego dnia 8 grudnia 1988 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej Ryszarda Karpińskiego, a święcenia prezbiteratu z rąk kard. Józefa Glempa w dniu 24 czerwca 1989 r. w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie na Stegnach. Studia seminaryjne uwieńczył napisaniem pracy magisterskiej z historii Kościoła nt. „Dyrektor Bronisław Załuski”, która ukazała się drukiem w 2003 r.

Pracę duszpasterską i katechetyczną jako prefekt młodzieży rozpoczął w Elblągu. W roku 1993 został przeniesiony do domu zakonnego w Epfach i Vilgertshofen w Republice Federalnej Niemiec. W tym okresie wzmogły się dolegliwości chorobowe; w 1995 r. przebył trzy operacje, po których w 1996 r. odbył półroczne leczenie sanatoryjne we Wspólnocie Błogosławieństw na Sycylii we Włoszech. W 1996 r. został przeniesiony z Epfach do domu generalnego w Rzymie, gdzie pełnił obowiązki pomocnika generalnego promotora misji i podjął studia z misjologii w Uniwersytecie Urbanianum.

W 1997 r. został przeniesiony do Prowincji NMP Matki Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii i skierowany na naukę języka angielskiego oraz do pracy w parafii angielskiej. Od października 1998 r. przez kilka miesięcy przebywał na leczeniu w oddziale ortopedycznym w szpitalu wojewódzkim w Gdańsku, a następnie jako rekonwalescent ponownie przebywał we Włoszech. Jesienią 1999 r. przebywał na leczeniu w Instytucie Reumatologicznym przy ul. Spartańskiej w Warszawie, po czym otrzymał zgodę na 8-miesięczny pobyt poza domem zakonnym; wówczas zamieszkał przy parafii św. Eustorgiusza w Mediolanie, w celu poznania nowej metody ewangelizacji parafii (metoda komórek). W roku 2000 przełożony generalny przeniósł go do domu generalnego i zlecił niektóre obowiązki w kurii generalnej. W marcu 2002 r., jako członek Prowincji Polskiej, został przeniesiony do domu zakonnego w Zakopanem, a od końca sierpnia tego roku do domu zakonnego w Vilgertshofen, w charakterze kapelana tamtejszego domu starców oraz opiekuna chorych w Stadl. Wówczas poprosił i otrzymał pozwolenie na podjęcie studiów doktoranckich z teologii pastoralnej w Uniwersytecie w Augsburgu. Tam w 2008 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy „Kardinal Carlo Maria Martini – Bischof von Mailand. Ein pastoralkonzept auf biblischem Fundament” (Kardynał Carlo Maria Martini – biskup z Mediolanu. Biblijne fundamenty koncepcji pastoralnej).

W roku 2008 został przeniesiony do domu zakonnego w Sulejówku, gdzie zlecone mu zostały obowiązki współpracownika przy kościele rektoralnym, a także I radnego domu, lokalnego duszpasterza powołań i spowiednika sióstr zakonnych.

Ks. Janusz, mimo wieloletniego niesienia krzyża cierpienia, ograniczającego jego kondycję, starał się gorliwie włączać w apostolat: chętnie podejmował zlecane mu przez Przełożonego Prowincji rekolekcje i renowacje dla współbraci z Prowincji, prowadził rekolekcje dla sióstr zakonnych i dla wspólnot parafialnych. W ostatnim tygodniu przed zgonem prowadził jeszcze rekolekcje parafialne, a następnie w miejscowym domu rekolekcyjnym. W związku z Rokiem Wiary publikował tematyczne artykuły do „Niedzieli”. W roku 2011 ukazała się jego książka wydana przez SS. Loretanki „Słuchaj Izraelu, abyś mógł miłować. Rekolekcje Szema Israel dla sióstr zakonnych”, a przed kilkoma miesiącami w wydawnictwie Biblioteki „Niedzieli” ukazała się książka „Adwent dla smakoszy”.

Ks. Janusz źle się poczuł w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych. Został przewieziony do szpitala w Aninie. Tam stwierdzono ciężkie uszkodzenie aorty. Zdecydowano przeprowadzenie operacji, do której nie doszło. Zmarł przed godz. 20.00 w poniedziałek 25 lutego 2013 roku.

Requiescat in pace!

Za: ks. Antoni Skwierczyński MIC
sekretarz prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda