Home Wiadomości Pożegnanie: Śp. Ks. Stanisław Oleksy SDS (1956 – 2015)

Pożegnanie: Śp. Ks. Stanisław Oleksy SDS (1956 – 2015)

Redakcja

Ks. Stanisław Oleksy SDSDnia 16 czerwca 2015 roku w Kosciusko (Texas, USA) odszedł do wieczności salwatorianin ks. Stanisław Oleksy. W ostatnich latach pełnił posługę proboszcza w parafii pw. św. Annny w Kosciusko.

Ks. Stanisław Oleksy urodził się dnia 17 września 1956 roku w Borzęcinie Górnym w diecezji tarnowskiej. Wychowywał się w rodzinie Stanisława i Czesławy. Młodszy brat, Kazimierz, również został kapłanem w zgromadzeniu salwatorianów. Sakrament chrztu otrzymał dnia 30 września 1956 roku w parafii w Radłowie. Sakrament bierzmowania przyjął dnia 2 czerwca 1970 roku. W 1963 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Biskupicach Radłowskich. W czwartej klasie szkoły podstawowej został przyjęty do grona ministrantów w miejscowej parafii. W 1970 roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Radłowie. W tym okresie nawiązał kontakt z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań i wraz z kolegami uczestniczył w rekolekcjach i dniach skupienia. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej i zdaniu egzaminu maturalnego podjął decyzję o wstąpieniu do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. W liście, z dnia 10 czerwca 1975 roku, zwrócił się do przełożonego prowincji polskiej z prośbą o przyjęcie do nowicjatu w Bagnie. Prośba jego, poparta bardzo dobrą opinią miejscowego proboszcza, została pozytywnie rozpatrzona.

Formację nowicjacką rozpoczął w Bagnie w dniu 7 września 1975 roku. Pierwszą profesję zakonną złożył w Bagnie 8 września 1976 roku. W latach 1976-1982 studiował teologię i filozofię w WSD Salwatorianów w Bagnie. Dnia 8 września 1980 roku złożył wieczystą profesję zakonną w Bagnie. Święcenia diakonatu przyjął 8 czerwca 1981 roku w bazylice trzebnickiej z rąk bpa Tadeusza Rybaka. Po zakończeniu studiów seminaryjnych został skierowany na praktykę diakońską do domu zakonnego w Międzywodziu. Święcenia prezbiteratu otrzymał dnia 8 maja 1982 roku w Trzebini z rąk bpa Jana Pietraszko. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Stanisława była parafia p.w. NSPJ w Krzyżu Wielkopolskim, gdzie w latach 1982-1984 pełnił posługę wikariusza i katechety. Dwa lata później przełożeni skierowali ks. Stanisława do Trzebini, gdzie w latach 1984-1985 pracował jako wikariusz w miejscowej parafii p.w. NSPJ. Na mocy dekretu, z dnia 10 czerwca 1985 roku, ks. Stanisław został skierowany do parafii p.w. Św. Katarzyny w Kołczewie gdzie miał realizować obowiązki wikariusza. W związku z podjęciem przez niego posługi duszpasterskiej wśród Polonii amerykańskiej w Chicago, dekret ten został anulowany we wrześniu 1985 roku. W latach 1985-1987 ks. Stanisław pełnił obowiązki wikariusza w parafiach diecezjalnych w USA.

Na mocy dekretu, z dnia 30 listopada 1987 roku, ks. Stanisław Oleksy został skierowany do wspólnoty w Merrillville, podjął tam obowiązki duszpasterskie zlecone przez miejscowego superiora. Z dniem 15 października 1988 roku, został przeniesiony do wspólnoty salwatorianów w Veronie. Tam podejmował prace duszpasterskie w okolicznych parafiach oraz zlecone przez miejscowego superiora. Kolejną placówką duszpasterską ks. Stanisława była parafia w St. Hedwig w Teksasie, gdzie od 31 sierpnia 1991 roku miał pracować jako duszpasterz wśród miejscowych parafian oraz wśród Polonii w Phoenix. W latach 1991-1999 pełnił posługę duszpasterską w parafiach Archidiecezji Newark oraz diecezji Little Rock w USA.

Na mocy dekretu, z dnia 30 października 1999 roku, ks. Stanisław został przydzielony do wspólnoty Salwatoriańskiej w Teksasie (USA) i podjął obowiązki duszpasterskie zlecone przez miejscowego superiora. Po trzech latach, na mocy decyzji Zarządu Regionu Amerykańskiego Polskiej Prowincji Salwatorianów, ks. Stanisław pełnił obowiązki tymczasowego superiora wspólnoty w Veronie w latach 2002-2003. Zarząd Regionu Amerykańskiego Prowincji Polskiej Salwatorianów dekretem z dnia 28 czerwca 2003 roku mianował ks. Stanisława wicesuperiorem salwatoriańskiej wspólnoty w Teksasie. Podjął on także posługę proboszcza w parafii p.w. Św. Stanisława w Banderze (Teksas). W 2006 roku, na mocy dekretu z dnia 17 czerwca, został odwołany z wicesuperiora w Teksasie. Po trzech latach, na mocy decyzji Prowincjała i jego rady z 12 maja 2009 roku, ks. Stanisławowi powierzono urząd konsultora salwatoriańskiej wspólnoty w Teksasie. Dnia 1 lipca 2013 roku ks. Stanisław Oleksy został odwołany z urzędu proboszcza parafii p.w. św. Stanisława w Banderze i wyznaczony proboszczem parafii p.w. św. Anny w Kosciusko w Teksasie.

Ks. Stanisław Oleksy zmarł nagle dnia 16 czerwca 2015 roku w Kosciusko. Odszedł do domu Pana w 59 roku życia, w 33 roku kapłaństwa oraz w 39 roku życia zakonnego. Pogrzeb odbędzie się dnia 22 czerwca 2015 roku w Kosciusko, gdzie zostanie pochowany na lokalnym cmentarzu parafialnym.

Ks. Ireneusz Kiełbasa SDS

Za: www.sds.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda