Home Wiadomości Włochy – Dar Turynu dla Papieża Franciszka: listy Księdza Bosko

Włochy – Dar Turynu dla Papieża Franciszka: listy Księdza Bosko

Redakcja

www.infoans.orgZ okazji wizyty Papieża Franciszka w Turynie, łączącej się z oddaniem hołdu Całunowi i uczczeniem Księdza Bosko, burmistrz Turynu, pan Piero Fassino, wręczy Ojcu Świętemu okolicznościowy dar.

Będzie nim anastatyczny przedruk 22 listów, jakie Ksiądz Bosko napisał do barona Feliciano Ricciego des Ferresa, szlachica i katolika zaangażowanego w dzieło społeczne, swojego przyjaciela i dobroczyńcy.

Ten dar, który zostanie wręczony w dniu 22 czerwca, chce być “widzialnym przejawem dumy, jaką odczuwamy z powodu naszej piemonckiej historii, umiejącej stworzyć odpowiednie warunki, by mogli zrodzić się i rozwinąć Święci społeczni, którym zawdzięcza wiele zarówno społeczna nauka Kościoła, jak i świecka refleska dotycząca solidarności” – napisał burmistrz.

Z oryginałów tych listów, nabytych w swoim czasie przez istniejącą wówczas Prowincję Turyn i przechowywanych w Bibliotece Historii i Kultury Piemontu im. “Giuseppe Grosso”, bardzo wyraźnie wyłania się, jako “leit-motiv”, stała prośba do barona Ricciego de Ferresa o pieniądze od różnych podmiotów, które mogłyby udzielić wsparcia oratoriom, domom salezjańskim, warsztatom zawodowym i innym dziełom Księdza Bosko.

Tym prośbom świętego młodzieży, wyrażonym językiem prostym, bezpośrednim i naturalnym, towarzyszyły szczere wyrazy uznania dla barona, któremu ten kapłan przekazał swoją głęboką duchowość i troskę o to, co naprawdę się liczy: zbawienie wieczne. Liścik ze stycznia 1888 roku, napisany drżącą ręką przez świętego, już bardzo bliskiego śmierci, kończy się prośbą o modlitwę.

“Panie Baronie – pisze Ksiądz Bosko – Pan musi absolutnie zbawić swoją duszę, ale musi pan oddać ubogim wszystko, co jest dla pana zbyteczne; to, co dał panu Bóg. Proszę Boga, aby panu udzielił tej nadzwyczajnej łaski. Mam nadzieję, że zobaczymy się w szczęśliwej wieczności. Proszę się modlić o zbawienie mojej duszy”.

Wśród listów, które budzą największe zainteresowanie, znajduje się także ten oznaczony datą 11 października 1883 roku, dotyczący misji w Patagonii, w którym Ksiądz Bosko prosi barona Ricciego o wsparcie, by mógł wysłać do Patagonii 30 księży i katechetów, którą to misję powierzył sam papież trosce duszpasterskiej salezjanów.

Obok listów napisanych przez Księdza Bosko, we wspomnianej Bibliotece zachowały się inne listy wysłane do barona Ricciego przez kapłanów, którzy byli ścisłymi współpracownikami Świętego, a którzy byli kontynuatorami jego misji, takich jak ks. Federico Oreglia, błogosławiony ks. Filip Rinaldi, ks. Paweł Albera i ks. Carlo Cays.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda