Home Wiadomości W Hiszpanii wybito monetę ze św. Teresą

W Hiszpanii wybito monetę ze św. Teresą

Redakcja

Moneta 10 EURMinisterstwo Skarbu w Hiszpanii wybiło srebrną monetę o wartości nominalnej 10 Euro, upamiętniającą 500-lecie śmierci św. Teresy od Jezusa. Pojawienie się monety już 17 marca br. preanonsował awileński dziennik „Diaro de Avila”.

Ważąca 27 gr., posiadająca średnicę 40 mm., i wybita w ilości 7.500 egzemplarzy, moneta przedstawia na swym awersie podobiznę św. Teresy z księgą i gęsim piórem w ręku, według obrazu Piotra Pawła Rubensa, przechowywanego w „Kunsthistorisches Museum” w Wiedniu.

Z lewej strony postaci św. Teresy widzimy wygrawerowany dużymi literami napis „Santa Teresa de Jesús 1515-2015” oraz półkolisto „España 2015”.

Na rewersie umieszczono natomiast reprodukcję awileńskiego pomnika “Cuatro Postes” (Czterech Słupów), wzniesionego – jak podaje tradycja – w miejscu, w którym wuj Francisco de Cepeda udaremnił Świętej i jej bratu Rodrygowi ich dziecinną wyprawę do kraju Maurów, aby tam ponieść męczeństwo (por. Ż 1,4).

Z prawej strony pomnika zamieszczono symbol hiszpańskiej mennicy królewskiej („M” zwieńczone koroną), a u jego stóp nominał monety: „10 Euro”.

Moneta, której towarzyszy certyfikat, cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów i stale wzrasta jej cena w sieci internetowej. Obecnie waha się ona na wysokości ok. 70 dolarów.

Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda