Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Prymas Polski: jesteście znakiem nadziei

Prymas Polski: jesteście znakiem nadziei

Redakcja

W przypadającą 2 lutego uroczystość Ofiarowania Pańskiego dziękować będziemy wspólnie z osobami konsekrowanymi za dar ich obecności i posługi. “Jesteście znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko naszych czasów, ale i w przyszłości” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego będzie miał szczególny charakter, bowiem trwający rok liturgiczny, z woli papieża Franciszka, przeżywany jest w Kościele jako Rok Życia Konsekrowanego – pod hasłem “Ewangelia, proroctwo, nadzieja”. Jak mówi abp Wojciech Polak, myśląc o proroczym wymiarze życia konsekrowanego spoglądamy zwłaszcza ku tym wszystkim, którzy przeżywają dar powołania w życiu kontemplacyjnym.

“Im w szczególności pragniemy powiedzieć, że ich życie i powołanie jest dla nas widomym znakiem proroctwa. Chcemy również wspierać ich naszą modlitwą, życzliwością i naszą ofiarą. W tym szczególnym dniu myślimy też o wszystkich osobach konsekrowanych, dziękując za dar ich wierności Chrystusowi i Ewangelii. Jesteście znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko naszych czasów, ale i w przyszłości” – podkreśla Prymas Polski.

Przyznaje również, że we współczesnym, tak bardzo zindywidualizowanym i podzielonym świecie, osoby konsekrowane pokazują, że wspólnota jest możliwa, że ona nie ogranicza, ale wzbogaca i że jako Kościół razem idziemy do Chrystusa.

Dzień Życia Konsekrowanego – jak dodaje abp Polak – to także czas zachęty do modlitwy o nowe powołania do życia zakonnego, by nigdy nie zabrakło w świecie tego szczególnego znaku tożsamości, jedności i miłości do Chrystusa i do Kościoła.

Prymas Polski przesłał do domów zakonnych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej specjalny list, w którym zaprasza siostry, braci i ojców zakonnych 2 lutego na wspólną modlitwę do katedry gnieźnieńskiej. Rozpocznie się ona o godzinie 9.45. Prymas zachęca, by osoby konsekrowane przywiozły z sobą relikwie świętych założycieli swoich zgromadzeń i swoich patronów. O godzinie 10.00 rozpocznie się Msza św., podczas której osoby konsekrowane odnowią śluby zakonne.

“Niech Ewangelia, dar proroctwa i nadzieja ożywiają całe wasze życie: modlitwę, relacje wspólnotowe, prowadzone dzieła i wszystkie charyzmaty, jakie pielęgnujecie dla dobra życia i odnowy Kościoła. Ufam, że wasze starania o to, aby czynić Kościół domem i szkołą komunii, staną się istotnym wsparciem i radością dla wszystkich, a szczególnie dla ludzi młodych, poszukujących Boga i Jego świadków. Wszystkich proszę o modlitwę w waszej intencji i sam o niej zapewniam” – napisał w liście Prymas Polski.

Video komentarz Prymasa Polski dostępny jest na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda