Punkty kontaktowe dla ofiar nadużyć pierwszą systemową ofertą ze strony Kościoła

Koncepcję punktów kontaktowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych przedstawił na 366. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Byłaby to – jak powiedział w rozmowie z KAI – pierwsza systemowa oferta ze strony Kościoła dla osób poszkodowanych. Pierwsze z tych punktów, jeśli będzie zapewnione finansowanie, mogłyby ruszyć do końca wakacji 2015 r.

Wstępnie planowane jest utworzenie 4-5 punktów na terenie całej Polski. Osoby pokrzywdzone, wykorzystane seksualnie przez księży, czy to w przeszłości czy obecnie, mogłyby się do nich zgłaszać, żeby uzyskać odpowiednią informację na temat różnych procedur oraz poradę prawną czy psychologiczną. Zadaniem tych ośrodków byłaby nie tylko informacja, ale też towarzyszenie osobie poszkodowanej, żeby wiedziała, gdzie i jak należy się zgłosić oraz dowiadywanie się jak sprawy postępują.

Punkty kontaktowe nie mogą być samotnymi wyspami – podkreśla o. Żak, dodając, że powinny mieć zaplecze m.in. w postaci sieci osób, które będą w stanie pomóc ofiarom. W gronie tym mieliby być m.in. delegaci biskupów i przełożonych zakonnych upoważnieni i przygotowani do przyjmowania zgłoszeń, duszpasterze – gotowi pomóc ofiarom, jeśli one tego będą sobie życzyły, a także wspierający rodziców czy wspólnoty, w których miało miejsce nadużycie. Ważne byłoby też stworzenie sieci psychoterapeutów.

Według o. Żaka SJ, w przyszłości punkty te mogłyby stać się również okazją do rozbudowywania struktur prewencji zapobiegających ewentualnym nadużyciom na szkodę dzieci i młodzieży. Mogłyby także lokalnie promować i realizować różne programy profilaktyczne w diecezjach. – Nie tylko leczyć rany, ale przede wszystkim zapobiegać zadawaniu takich ran – dodał jezuita.

Decyzję o utworzeniu i współfinansowaniu punktów kontaktowych dla osób pokrzywdzonych przez duchownych biskupi diecezjalni podjęli w sierpniu br. podczas spotkania na Jasnej Górze. Był to też postulat międzynarodowej konferencji jaka w czerwcu br. odbyła się na Akademii Ignatianum w Krakowie, zorganizowana przez Centrum Ochrony Dziecka.

Teraz, podczas 366. zebrania plenarnego w Warszawie biskupi zdecydowali, żeby kwestie szczegółowe związane z koncepcją i finansowaniem tych punktów koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży omówił w Sekretariacie Episkopatu i z ekonomem KEP. – Jestem przekonany, że środki na rozruch i na funkcjonowanie tych punktów uda się znaleźć. One muszą być profesjonalne, żeby tak było potrzeba czasu i środków – powiedział KAI po swym wystąpieniu o. Żak SJ.

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zapewnił, że Kościół jest zainteresowany oczyszczeniem, chce żeby przestępstwa, które zostały popełnione po kryjomu ujrzały światło dzienne. Zaznaczył, że Kościół jest zainteresowany przywróceniem porządku moralnego, który został naruszony.

Za: www.ekai.pl.