Home Wiadomości Redemptoryści: 70 młodych ludzi uczestniczyło w wakacyjnych rekolekcjach powołaniowych

Redemptoryści: 70 młodych ludzi uczestniczyło w wakacyjnych rekolekcjach powołaniowych

Redakcja

Wraz z końcem lipca zakończyły się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej, organizowane przez Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów.

Cztery serie rekolekcji zgromadziły blisko 70 młodych ludzi z całej Polski. Tegorocznym patronem tych wakacyjnych spotkań był św. Gerard Majella, którego osobę staraliśmy się nieco przybliżyć uczestnikom.

Pierwsze z rekolekcyjnych spotkań, odbyło się w dniach 24-27 czerwca w Lubaszowej. Uczestniczyli w nich maturzyści, studenci i pracujący zawodowo młodzi ludzie, którzy pod przewodnictwem o. Marka Kotyńskiego, prowadzili rozważania na temat swojego życiowego powołania. Niewątpliwie cenną pomocą dla uczestników rekolekcji była możliwość wysłuchania świadectw powołania ojców oraz braci nowicjuszy i kleryków. Szczególnym wydarzeniem podczas rekolekcji była Eucharystia, którą sprawowali neoprezbiterzy – o. Artur Pruś i o. Łukasz Madejski. Tuż przed spotkaniem z Komisją przyjmującą kandydatów do Zgromadzenia, rekolektanci spotkali się z o. Karolem Barnasiem, który będąc już zaawansowany wiekiem i stażem życia zakonnego, dzielił się z nimi swoimi refleksjami na temat wartości powołania redemptorystowskiego. W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy dziesięciu spośród szesnastu uczestników rekolekcji, poprosiło o przyjęcie do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Wszyscy otrzymali odpowiedź pozytywną i wraz z innymi, którzy  zostali przyjęci w czasie wakacji rozpoczną formację zakonną.

Kolejne rekolekcje, przeznaczone dla chłopców z gimnazjów i szkół średnich odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Redemptorystów w Lubaszowej w dniach 29.06-4.07. Uczestniczyło w nich 21 młodych chłopców, którym przewodził w czasie rozważań o. Marcin Klamka. Dodatkowym ubogaceniem tej serii rekolekcji była piesza pielgrzymka na rozpoczęcie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Ciekawym i poszerzającym wiedzę o misyjnej posłudze redemptorystów momentem było spotkanie z misjonarzem – o. Pawłem Jurkowskim, który od czternastu lat pracuje w dalekiej Rosji. Nie brakowało też momentów sportowej rywalizacji w piłce nożnej czy siatkówce

Niezwykle gościnne i atrakcyjne Bardo, było kolejnym miejscem, które w dniach 22-26.07 przyjęło 13 uczestników rekolekcji powołaniowych. Do przybyłych słowo kierował o. Grzegorz Woś. Jak zwykle nie brakowało chwil na korzystanie z uroków tego niezwykłego miejsca. Wśród różnych atrakcji turystycznych, niewątpliwie największe wrażenie wywarł na uczestnikach spływ pontonowy na Nysie Kłodzkiej, który stał się okazją do zmagania, ale i do integracji. Jedno popołudnie poświęciliśmy na pielgrzymkę do Kaplicy Górskiej, znajdującej się w miejscu ukazania się przed wiekami Matki Bożej.

Ostatnim punktem na mapie tegorocznych wakacyjnych rekolekcji powołaniowych z redemptorystami stał się urokliwy dom wypoczynkowo-rekolekcyjny w Kościelisku k. Zakopanego. To w nim właśnie w dniach 27-31.07 siedemnastu naszych młodych przyjaciół przeżywało swój czas skupienia pod wodzą o. Waldemara Sojki. Nie sposób oddać klimatu tego 130-letniego domu, który jest zmodernizowanym typowym góralskim domem. Oprócz całej duchowej strony tych rekolekcji istotne było także wyjście w Tatry. Pięknem stworzenia cieszyliśmy się podążając przez Dolinę Małej Łąki na Kopę Kondracką schodząc przez Przełęcz pod Kopą Kondracką do Kuźnic. W programie wyjść w teren była też Gubałówka i Krupówki.

Jako organizatorzy pragniemy podziękować Panu Bogu, uczestnikom i wszystkim, którzy nam pomogli tegoroczne wakacyjne rekolekcje zorganizować. Dziękujemy współbraciom, którzy rekolekcje głosili. Dziękujemy wspólnotom redemptorystów z Lubaszowej, Barda i Kościeliska za gościnność i wszelką pomoc. Wdzięczni jesteśmy braciom klerykom, nowicjuszom i postulantom za twórczą obecność na wszystkich turnusach. Niech dobre ziarno rzucone w serca naszych niezwykłych młodych przyjaciół, przyniesie plon obfity. Na to liczymy i o to się modlimy.

o. Witold Baran CSsR
o. Piotr Grześkiewicz CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda