Home Wiadomości Licheń: Sanktuarium przyjazne dla pielgrzymów

Licheń: Sanktuarium przyjazne dla pielgrzymów

Redakcja

Każdego roku do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyjeżdża około milion pielgrzymów. Dużą grupę spośród nich stanowią osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Dlatego w licheńskim Sanktuarium ważną kwestią jest dostosowanie obiektów, w tym sakralnych, do ich potrzeb.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest miejscem, gdzie ludzie przyjeżdżają w poszukiwaniu Boga, sensu życia, nadziei na lepsze jutro. Księża marianie, opiekunowie Sanktuarium, dbają o to, aby do  każdego niemal miejsca osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach bądź mające problemy z samodzielnym przemieszczaniem się, mogły dotrzeć:

„Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych od początku były wpisane w konstrukcję bazyliki, co widać w fakcie zamontowania czterech wind w jej gmachu oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych do poziomu głównego” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik Sanktuarium.

Ważną inwestycja, którą udało się zrealizować 2 lata temu, była kładka w lesie grąblińskim:

„Wystarczy chwilę postać na parkingu, gdy trawa sezon pielgrzymkowy, żeby zobaczyć, jak niebezpieczne jest przejście z parkingu na teren lasu grąblińskigo. Przejście znajduje się blisko zakrętu drogi, która prowadzi z Konina do Lichenia. Chociaż jest tam ograniczenie prędkości, kierowcy często go nie przestrzegają i istnieje duże niebezpieczeństwo wypadku.  I nie chciałbym, żeby komukolwiek stała się tam krzywda” – tak o konieczności wybudowania kładki w Grąblinie mówi ks. Wiktor Gumienny, kustosz Sanktuarium.

Do najnowszych inwestycji zmierzających ku poprawieniu bezpieczeństwa i wygody pielgrzymów należy podjazd dla wózków, który został oddany do użytku w Kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki:

„Wiadomo, że dla osób, dla których jeden stopień stanowi problem, pokonanie kolejnych sześciu jest już barierą nie do przejścia, i stąd zrodził się pomysł, żeby stworzyć udogodnienia do możliwie jak największej liczby pomieszczeń” – dodał ks. Kieniewicz.

W przyszłości inwestycje mające zmniejszyć bariery architektoniczne planowane są m.in. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz Centrum Pomocy Rodzinie. Księża marianie myślą także o wprowadzeniu oznaczeń dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowanych w oparciu o alfabet Braille’a.

Licheń Stary, 08 sierpnia 2013 r.     

Za: Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda