Home Wiadomości Za trzy lata w Bolonii

Za trzy lata w Bolonii

Redakcja

W uroczystość Świętego Dominika w chorwackim Trogirze zakończyła się kapituła generalna Zakonu Kaznodziejskiego. Kolejna odbędzie się za trzy lata w Bolonii.

Kapituła w Trogirze obradowała od 22 lipca. Uczestniczyło w niej ponad 100 braci dominikanów, reprezentujących poszczególne prowincje Zakonu. Polską prowincję reprezentował o. Michał Paluch. Do Trogiru przybyli też zaproszeni przez generała Zakonu, o. Bruno Cadoré przedstawiciele Rodziny Dominikańskiej: mniszek, tercjarzy i sióstr czynnych.

Jednym z owoców prac kapituły generalnej będą jej akta, które zostały zatwierdzone przez wszystkich ojców kapitulnych. Zostaną one opublikowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Swojego błogosławieństwa uczestnikom kapituły i Zakonowi Kaznodziejskiemu udzielił papież Franciszek. W telegramie nadesłanym do o. Cadoré sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone napisał, że Papież „przesyła wszystkim uczestnikom Kapituły swoje serdeczne i najlepsze życzenia”.

Kard. Bertone dodał, że Ojciec Święty „modli się, aby to ważne spotkanie przyczyniło się do odnowienia pragnienia świętości i wierności wobec ideału życia zakonnego dla budowania Królestwa Bożego i hojnej posługi Kościołowi, zgodnie z własnym charyzmatem Zakonu, czerpiąc z świetlanego przykładu czcigodnego świętego Ojca Dominika i wszystkich Świętych Rodziny Dominikańskiej”.

Kapituła podejmowała liczne tematy – dominikanie zastanawiali się nad udziałem Zakonu w nowej ewangelizacji, dyskutowali o współczesnych wyzwaniach w głoszeniu Ewangelii i formacji braci, przyglądali się sytuacji Zakonu w poszczególnych regionach świata. Zwrócili także uwagę na zaangażowanie młodych świeckich, którzy bardzo licznie brali udział w odbywających się – w tym samym czasie – Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

Szczególnie istotnym tematem rozmów podczas Kapituły były przygotowania do Jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Dominikańskiego, przypadającego w 2016 roku. Powołano specjalne gremium, które wypracuje propozycje obchodów w skali całego Zakonu i sugestie dla poszczególnych prowincji.

Warto zauważyć, że świętowanie jubileuszu dominikańskiego to coś nieoczywistego – bo wbrew pozorom nie zdarza się co sto lat. W 1916 roku nie było możliwości, by odpowiednio uczcić jubileusz 700-lecia Zakonu z powodu toczącej się wtedy I wojny światowej.

Dlatego też dominikanie na całym świecie przygotowują się do kolejnego jubileuszu już od Adwentu 2005 roku. Poszczególne lata przygotowań dotykają wcześniej ustalonych zagadnień. Hasło roku 2013 brzmi: „Niech mi się stanie według słowa Twego (Łk 1, 38) – Maryja: kontemplacja i głoszenie Słowa”.

Rok 2014 będzie poświęcony świeckim dominikanom i podejmowanemu przez nich przepowiadaniu, w kolejnym roku Zakon przyjrzy się zagadnieniom zarządzania, duchowości i wolności.

W jubileuszowym roku 2016 najważniejszym wydarzeniem będzie kolejna kapituła generalna, która odbędzie się latem w Bolonii. Będzie ona podwójnie wyjątkowa – po pierwsze ze względu na termin, a po drugie – odbędzie się na terenie jednego z pierwszych klasztorów dominikańskich. To tu 6 sierpnia 1221 roku, w swojej celi, otoczony przez braci, zmarł święty Dominik. Do dziś jego relikwie znajdują się w bazylice w Bolonii.

Kapituła generalna, posiadająca najwyższą władzę w Zakonie Dominikanów, to zebranie braci reprezentujących poszczególne prowincje zakonne. Mają oni przyjrzeć się i przedyskutować sprawy dotyczące funkcjonowania całego Zakonu.

Od samych początków w Zakonie Braci Kaznodziejów istniały dwa rodzaje kapituł generalnych: kapituła prowincjałów oraz kapituła definitorów. Z czasem wyłonił się jeszcze trzeci rodzaj kapituły generalnej – złożonej zarówno z prowincjałów, jak i definitorów. Odbywają się one na zmianę, co trzy lata.

Kapituła prowincjałów i kapituła definitorów mają tą samą władzę i równe prawa. Każda z nich, niezależnie od innych, ma prawo proponowania nowych regulacji i zatwierdzania lub odrzucania propozycji zgłoszonych na poprzedniej kapitule. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że kapitułę prowincjałów tworzą przedstawiciele władz prowincji, a kapitułę definitorów – przedstawiciele samej prowincji, wybierani podczas kapituł prowincjalnych.

Kapituła generalna to przede wszystkim zgromadzenie ustawodawcze. Ponadto kapituły mają funkcję dyscyplinarną: mogą sądzić, karać, zdejmować z urzędów itp. Kapituły podejmują współczesne problemy, zawsze jednak w odniesieniu do życia i misji Zakonu. Mogą także formułować wskazania dla całego Zakonu na temat praktykowania charyzmatu dominikańskiego i sposobów docierania do współczesnych ludzi z orędziem Ewangelii.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda