Redemptoryści – Denver: wprowadzenie kopii ikony MBNP z Polski rozpoczyna Jubileusz 150-lecia przekazania jej Redemptorystom

Ikona MiłościProwincja Denver w USA rozpoczęła w niedzielę, 26 kwietnia 2015 r. jubileusz 150-lecia przekazania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Zgromadzeniu Redemptorystów.

Na ten dzień zaplanowano dwa wydarzenia: br. Dan Korn CSsR wprowadził w teologię tej ikony w czasie „27-ej dorocznej Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie” w sanktuarium bł. Franciszka Seelosa w Nowym Orleanie, LA, natomiast kopia ikony zamówiona u o. Eugeniusza Karpiela CSsR w Polsce specjalnie na ten rok jubileuszowy została uroczyście wprowadzona do wspólnoty redemptorystów w Liguori, MO.

Br. Dan Korn CSsR dzielił się duchowością opartą na treściach ikony z setkami ludzi zgromadzonymi w Nowym Orleanie. O. Byron Miller CSsR, kustosz sanktuarium i wicepostulator procesu kanonizacyjnego bł. Franiszka Seelosa ma nadzieję, że to pomoże w rozprzestrzenieniu kultu MB Nieustającej Pomocy wśród wiernych.

Natomiast w Liguori, MO, niedaleko St. Louis, nowa kopia ikony została umieszczona w kaplicy wspólnoty redemptorystów w obecności zaproszonych gości z Domu Opieki św. Klemensa. Zostanie ona potem uroczyście przeniesiona w procesji do klasztoru sióstr redemptorystek w Liguori, gdzie będzie czczona do zakończenia jubileuszu, co dokona się 27 czerwca 2016 r. w kościele redemptorystów pw. „św. Alfonsa na Skale” w St. Louis.

To właśnie w St. Louis 11 lipca 1922 roku dzięki inicjatywie członków założonego tam wcześniej Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptoryści rozpoczęli nabożeństwo Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Początkowo nabożeństwo to nazywano Novendialia, ale w roku 1927 przyjęto nową nazwę, której używamy do dziś: Nieustanna Nowenna. Nabożeństwo to bardzo szybko zostało przeszczepione z USA do innych krajów, gdzie osiągnęło zaskakująco wielką popularność. Pierwsze publiczne nabożeństwo Nieustannej Nowenny w Polsce zostało odprawione w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach 23 stycznia 1951 roku. Po II wojnie światowej Nowenna Nieustanna spotkała się z przechodzącym wszelkie oczekiwania przyjęciem na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza w Indiach, na Cejlonie, Filipinach, w Indochinach, Australii, a także w Ameryce Południowej i Afryce. To również dzięki niej obraz Nieustającej Pomocy stał się tak sławny, że dzisiaj uważany jest przez wielu za najbardziej rozpowszechniony wizerunek maryjny na świecie.

Dziś można śmiało powiedzieć, że wśród redemptorystów na całym świecie panuje przekonanie, iż najlepsze kopie ikony MB Nieustającej Pomocy (jakość, wierność oryginalnemu wizerunkowi czczonemu w kościele św. Alfonsa w Rzymie) tworzone są w Polsce. Zajmuje się tym o. Eugeniusz Karpiel CSsR z Krakowa, który od wielu lat z pełnym podziwu zapałem troszczy się o kult tej ikony, piękno jej kopii, które ma zapraszać do modlitwy, oraz o rozpowszechnienie tego cudownego wizerunku nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

sc, mm

Za: www.redemptor.pl.