Home Wiadomości Rekolekcje biskupów rozpoczęły się na Jasnej Górze

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się na Jasnej Górze

Redakcja

„Biskup ­­­­­­– dobry pasterz” – to główny temat tegorocznych rekolekcji dla Episkopatu Polski. Wygłosi je ks. prof. Bogdan Częsz z poznańskiego Wydziału Teologicznego.

„Rekolekcjonista wybrał do rozważań dwie sentencje. Pierwsze motto zaczerpnięte zostało z Ewangelii wg św. Jana (J 10,11): ‘Ja jestem dobrym Pasterzem’, a drugie motto – ‘Paś mnie Panie i paś ze mną’ to fragment z dzieła ‘Wyznanie wiary’, którego autorem jest św. Jan Damasceński(…). Wszystkie rozważania powiązane będą z głównym tematem – biskupa, dobrego pasterza. Rekolekcjonista wygłosi wszystkie nauki rekolekcyjne, a biskupi homilie i rozważania podczas wieczornych Apeli Jasnogórskich. Droga Krzyżowa również będzie odprawiana przez biskupów – mówi ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski – Równolegle z rekolekcjami dla Episkopatu Polski na Jasnej Górze trwać będą rekolekcje dla kierowców biskupów, co było pomysłem samych kierowców. Zwyczaj ten był zapoczątkowany w 1994 r., z kilkuletnią przerwą kontynuowany jest do dziś”.

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się w poniedziałek, 24 listopada o godz. 18.00. Zakończą się w czwartek, 27 listopada przed południem. W programie, już tradycyjnie, jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa będzie dniem sakramentu pokuty.

Wspólne rekolekcje Episkopatu odbywają się od 1946 roku. Po raz pierwszy biskupi zebrali się na nich z inicjatywy Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 roku odbywają się one regularnie.

Równolegle z rekolekcjami dla Episkopatu Polski na Jasnej Górze trwać będą także rekolekcje dla kierowców biskupów, co było pomysłem samych kierowców. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1994 roku i z kilkuletnią przerwą kontynuowany jest do dziś.


W tym roku nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz z Poznania.

Ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz urodził się w 1944 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Poznaniu w roku 1968. W 1976 roku uzyskał doktorat na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Habilitował się w 1988 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał tytuł Profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. 30 grudnia 2000 roku został mianowany przez Ministra Edukacji Narodowej profesorem tytularnym.

Od 1998 roku ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz jest kierownikiem Zakładu Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Prowadzi tam wykłady z teologii patrystycznej i pneumatologii oraz seminarium magisterskie i doktoranckie.

Jest członkiem Zarządu Komisji Teologicznej PAN, członkiem Association Internationale d’Etudes Patristiques oraz członkiem PTPN. Od 2010 roku pełni funkcję konsultora Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Częsz jest ponadto redaktorem serii naukowej Teologia Patrystyczna, Wydawnictwa WT UAM, autorem książek poświęconych nauczaniu Ojców Kościoła na temat Ducha Świętego, a także wielu artykułów naukowych z dziedziny teologii.

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry / episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda