Rekolekcje dla formatorów w Pakości

Rekolekcje dla formatorów w PakościListopad to tradycyjnie miesiąc rekolekcji dla formatorów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych.

Tym razem formatorzy zostali zaproszeni w dniach 9-14 listopada 2015 roku do malowniczo położonego pomiędzy polodowcowymi jeziorami, klasztoru w Pakości należącego do Prowincji św. Franciszka z Asyżu.

W otoczeniu typowej polskiej przyrody ziemi Pałuckiej, w bliskości miejscowej kalwarii, 23 współbraci z polskich i ukraińskiej prowincji przez pięć dni przeżywało swoje ćwiczenia duchowe. Moderatorem rekolekcji był o. Rafał Sońta, kapucyn, posługujący na co dzień jako magister postulantów w Łomży.

Jako główny motyw rekolekcji, prowadzący zaproponował braciom pochylenie się nad księgą Tobiasza, tak aby w historii starego Tobita i młodego Tobiasza odczytać swoje życie, powołanie, relację do ludzi i Boga. Przypominając poszczególne sceny z życia bohaterów księgi, rekolekcjonista poruszał m.in. tematy: zakorzenienia we wspólnocie jako rodzinie zakonnej, zaufania Bogu i wierności Mu w trudnościach życia oraz umiejętności ofiarowania i przyjmowania pomocy od drugiego człowieka.

Choć iście jesienna pogoda, ponura i mokra, pomagała w zachowaniu stabilitas loci pakoskiego klasztoru, to jednak w planie rekolekcji pojawiła się droga krzyżowa, którą bracia przeżywali na ścieżkach kalwarii pakoskiej. Niektórzy bracia korzystali również w czasie wolnym z okolicznych atrakcji kulturowych, takich jak zwiedzanie Torunia lub niedaleko położonego Biskupina.

Całości ćwiczeń duchowych dopełniały Eucharystia i wspólne modlitwy, prowadzone w kolejne dni przez braci z poszczególnych prowincji, co pozwoliło uczestnikom dostrzec zarówno podobieństwa, jak i różnice w zwyczajach liturgicznych i pobożnych praktykach naszych wspólnot.

Jak co roku, rekolekcje były nie tylko czasem osobistego nawrócenia, ale także okazją do podzielenia się doświadczeniem, przeżywanymi radościami i trudnościami w posłudze formatorów, a także umożliwiły omówienie w szerszym gronie spraw związanych z działalnością i przyszłorocznym kalendarzem Sekretariatu Formacji i Studiów Konferencji Północnosłowiańskiej.

Za: www.franciszkanie.com.