Rozpoczęły się Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej

“Witam was bardzo serdecznie w tym waszym domu, które chce pozostać wspólnym domem” – powiedział wczorajszego wieczoru ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny, w czasie “słówka na dobranoc” na zakończenie pierwszego dnia Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Uściski, uśmiechy i salezjańska radość znaczyły początek tego spotkania.

Po słowach powitania Przełożonego Generalnego i przedstawieniu programu tych Dni przez ks. José Pastora Ramíreza, delegata światowego Byłych Wychowanków i koordynatora Dni w tym roku, od razu ruszyły obrady, które rozpoczęły się dyskusją panelową na temat: “Jak Ksiądz Bosko, charyzmat ewangelizacyjny”.

Głos zabrał ks. Giuseppe Buccellato, który podkreślił znaczenie bycia wspólnotami otwartymi, by możliwe było przekazywanie charyzmatu tym, którzy są blisko środowisk salezjańskich, “odczarowując” przy tym niektóre powszechnie przyjęte stereotypy, dotyczące Księdza Bosko. Siostra Piera Ruffinatto pomogła uczestnikom zgłębić perspektywę pedagogiczno-misyjną. Przytaczając słowa Jana Pawła II, stwierdziła: “Wychowanie chrześcijańskie jest przede wszystkim drogą miłości, tajemnicą współpracy z Bogiem, wyśmienitym ćwiczeniem się w macierzyństwie Kościoła”. A ks. Jesús Manuel García uwypuklił oryginalną duchowość, jaką zaproponował Ksiądz Bosko – nie tą doktrynalną, ale będącą “typologią” życia chrześcijańskiego – i problemy, z jakimi spotyka się ona współcześnie: obojętność religijna, inność, troska o to, by kształtować nie tylko dobrych chrześcijan, ale także uczciwych obywateli…

Następnie zostało zaprezentowane video poświęcone Rodzinie Salezjańskiej, które przybliża nie tylko każdą z 30 obecnych grup Rodziny Salezjańskiej, ale także pracę, jaką realizują w łonie Kościoła. “To video jest darem, jaki Przełożony Generalny, ks. Fernández Artime, ofiaruje Rodzinie Salezjańskiej” – powiedział ks. Pastor Ramírez, dokonując prezentacji, a potem dodał: “To video jest dostępne w pięciu językach (włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz portugalskim) i przedstawia rodzinę Księdza Bosko i jej dzieło w Kościele”. Można go pobrać, klikając na następujący link.

Zaś młody artysta, Luca Pontassuglia, autor postera Wiązanki 2015, zabierając głos, powiedział, że to, co go najbardziej uderzyło, to obecność “Księdza Bosko, który znajduje się wśród tych młodych w niezabepieczonym miejscu, ryzykując, i znajduje się tam sam, aby im towarzyszyć, rzucając wyzwanie światu wraz z nimi”. A na koniec wyznał, że “człowiek młody, z którym się utożsamia, to ten w białej czapce i czerwonej bluzie, będący Magone tej grupy, który spogląda na Księdza Bosko i wydaje się pytać: Co on tutaj robi i jak się znalazł wśród nas? To jest to, czego potrzebują dzisiaj liczni ludzie młodzi”.

I na koniec, ks. Á.F. Artime skierował do zgromadzonych swoje “słówko na dobranoc”, zaznaczając, że te Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej są spotkaniem komunii i jedności, które skupia niepodzielnie swoją uwagę na “Jezusie, który czyni nas czymś jednym”, a którego drugą zasadniczą osią, wskazującą kierunek Rodzinie Salezjańskiej – właśnie po Jezusie – są ludzie młodzi.

Na ANSChannel dostępne jest video-synteza z pierwszego dnia.