Salezjanie: Ponownie otwarte oratorium salezjańskie w L’Aquila

W czerwcu zostały zakończone prace remontowe związane z oratorium salezjańskim w L’Aquili, poważnie zniszczonym w czasie trzęsienia ziemi w kwietniu 2009 roku. Oratorium „Don Bosco”, pierwszy ośrodek stowarzyszeniowy, przeznaczony dla młodzieży, wznowił działalność w poniedziałek, 1 lipca.

Odwiedziło go także wielu przedstawicieli władz, a wśród nich przewodnicząca Izby Deputowanych, pani Laura Boldrini.

Ośrodek został odbudowany dzięki wsparciu dziennika “Libero” i jego czytelników, co zrealizowano poprzez kampanię zbiórki funduszy, które sięgnęły sumy 2 milionów euro, i “Enel Cuore” – organizacji użyteczności społecznej „non-profit” wspieranej przez przedsiębiorstwo energetyczne “Enel” – które zebrały na ten projekt sumę 600 tysięcy euro.

Oprócz przewodniczącej Izby, wśród odwiedzających odremontowane pomieszczenia znaleźli się także: burmistrz L’Aquili – Massimo Cialente, przełożony Okręgu Włoch Środkowych – ks. Leonardo Mancini, sekretarz generalna “Enel Cuore” – Novella Pellegrini oraz liczni przedstawiciele dziennika “Libero”.

Odremontowany budynek na nowo staje się punktem odniesienia dla społeczności młodzieżowej, a to dzięki prowadzonym tam zajęciom sportowym, rekreacyjnym, grom i zabawom, a także warsztatom teatralnym, muzycznym, fotograficznym, szkoleniowym i stowarzyszeniowym. Cała struktura obejmuje trzy poziomy: jeden obejmujący różne sale wielofunkcyjne, drugi – inne pomieszczenia, służące do kształcenia zawodowego i obejmujący mieszkania wspólnoty salezjańskiej – obecnie składającej się z ks. Roberto Formentim dyrektora, ks. Silvio Buttarellego i salezjanina koadiutora, pana Ilario Sartorato oraz trzeci – przeznaczony na wielofunkcyjne boisko sportowe i szatnie.

Po trzęsieniu, które nawiedziło L’Aquilę w kwietniu 2009 r., salezjanie, wspólnie ze współpracownikami i wolontariuszami, kontynuowali swoją działalność wychowawczą w prowizorycznych pomieszczeniach. Teraz ten ośrodek spotkań i wychowania może na nowo funkcjonować w swojej dawnej siedzibie.

Za: www.infoans.org.pl.