Home Wiadomości Scala: Spotkanie młodych Sióstr Redemptorystek

Scala: Spotkanie młodych Sióstr Redemptorystek

Redakcja

Spotkanie redemptorystek 2015Pierwsze w historii spotkanie redemptorystek, które w ciągu ostatnich sześciu lat złożyły profesję zakonną, miało miejsce w macierzystym klasztorze zakonu w Scala (Salerno) od 27 lipca do 3 sierpnia.

W spotkaniu wzięło udział 18 sióstr z 10 wspólnot Zakonu Sióstr Redemptorystek (OSsR), znajdujących się w różnych krajach na pięciu kontynentach.

Obecny był również Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. Michael Brehl CSsR, który przedstawił aktualną sytuację Zakonu Redemptorystek. W tłumaczeniu na języki włoski, angielski i francuski pomagali o. Joao Pedro Fernandes CSsR, radny generalny i o. Piotr Chyła CSsR, dyrektor Centrum Duchowości CSsR w Rzymie.

Tematem spotkania były słowa papieża Franciszka z listu do osób konsekrowanych na Rok Życia Konsekrowanego: spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością, przeżywać teraźniejszość z pasją i patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Siostry przedstawiły prezentacje power-point na temat historii swoich wspólnot oraz obecnie realizowanego charyzmatu. O. Alfonso Amarante, profesor Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, wygłosił wykład na temat nadziei w życiu konsekrowanym dzisiaj. S. Imma De Stefano, przełożona wspólnoty w Scala i s. Ewa Dobrzelecka z Bielska-Białej przedstawiły kilka aspektów duchowości Marii Celeste Crostarosy (1696-1755) – założycielki Zakonu Redemptorystek.

Uczestniczki miały też okazję pielgrzymować do miejsc związanych z historią Zakonu Redemptorystek i Zgromadzenia Redemptorystów, jak miasteczka Święta Agata Gotów i Foggia, gdzie znajduje się grób założycielki. Spotkania z innymi wspólnotami i miejscami dla nas świętymi były inspirujące i budziły wdzięczność za przeszłość, a także nadzieję na przyszłość, zwłaszcza w kontekście oczekiwanej wkrótce beatyfikacji M. Celeste Crostarosy.

O. Generał M. Brehl przewodniczył Mszy św. w dniu 1 sierpnia, w uroczystość św. Alfonsa Liguoriego, celebrowanej w grocie w Scala, gdzie nasz Święty często kontemplował obecność Matki Bożej.

Piękne celebracje w różnych językach, dobrze przygotowane homilie, modlitwy ze wspólnotą mniszek w Scala i spotkania z ważnymi miejscami pomogły siostrom pogłębić wiarę, lepiej poznać się wzajemnie i dzielić się nadzieją. Spotkanie to pomogło wzrastać w poczuciu przynależności do wielkiej rodziny redemptorystowskiej i uświadomić sobie, że przyszłość Zakonu Redemptorystek zależy od młodych sióstr, które poniosą charyzmat w następne pokolenia.

Źródło: www.ossr.eu

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda