Home Wiadomości Schatzbehalter znów zachwyca

Schatzbehalter znów zachwyca

Redakcja

Jedyny zachowany w Polsce egzemplarz luksusowego wydania dzieła „Schatzbehalter der wahren Reichtümer des helis” z 1491 roku powrócił po wielu tygodniach prac konserwatorskich do Biblioteki Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie.

Autorem dzieła jest Stefan Fridolin, franciszkanin obserwant, żyjący w latach ok. 1430-1498. Książka wyszła spod prasy jednego z najbardziej liczących się na ówczesnym rynku wydawniczym drukarzy – Antona Kobergera, działającego w Norymberdze w latach 1470-1513.

Koberger oprócz mistrzów drukarskich, zatrudniał w swojej oficynie również introligatorów, drzeworytników i iluminatorów. Im to właśnie książka zawdzięcza dziesiątki całostronnicowych, kolorowych ilustracji oraz piękną oprawę. Drzeworyty na zamówienie wykonał nauczyciel Albrechta Dürera – Michael Wolgemut, znany przede wszystkim jako autor ilustracji do Kroniki świata Hartmanna Schedla.

Konserwację oraz udostępnienie książki umożliwiło wsparcie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach finansowania programu: „Dziedzictwo kulturowe”, priorytetu: „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Niezwykły druk obejrzeć można w Dominikańskiej Bibliotece Cyfrowej „Armarium”.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda