Home Wiadomości Sercanie: O egzorcyzmach z różnej strony

Sercanie: O egzorcyzmach z różnej strony

Redakcja

Listopadowe sympozjum naukowe, zorganizowane przez Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach, było w tym roku już czwartym tego typu spotkaniem, które odbywało się w sercańskim Domus Mater w Krakowie Płaszowie. Temat sympozjum brzmiał: „Egzorcyzmy – między złą a Dobrą Nowiną”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Prowadzącym konferencję był prefekt studiów naszej stadnickiej uczelni, ks. mgr Przemysław Bukowski SCJ. O oficjalne wprowadzenie w tematykę spotkania został poproszony rektor seminarium ks. dr Robert Ptak SCJ. W powitaniu nawiązał do 50-lecia Wyższego Seminarium Misyjnego w Stadnikach, którego korzeni należy szukać właśnie na ziemi płaszowskiej. Jako pierwszy, w sesji przedpołudniowej, swoją prelekcję pt.: „Wolność – błogosławieństwo czy przekleństwo człowieka?”, zaprezentował prof. dr hab. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Drugim prelegentem był ks. dr Krzysztof Napora SCJ, wykładowca KUL i naszego seminarium, który sprawę egzorcyzmów przedstawił w swoim wystąpieniu pt.: „Bóg Biblii wobec szatana. Egzorcyzmy w Piśmie św.”.

Kolejny wykład dotyczył zagrożeń duchowych i został przedstawiony w konferencji pt.: „Diabeł tkwi w szczegółach. Gdzie go dzisiaj szukać?”. Tę tematykę przybliżył mgr Andrzej Wronka. Ostatni referat w tej sesji, który brzmiał: „Miejsce posługi uwalniania w Kościele” zaprezentował ks. dr Andrzej Trojanowski TChr, egzorcysta archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej.

W ramach sesji popołudniowej przedkładane były następujące tematy: „Może jednak leczyć? O współpracy egzorcysty z psychologiem i psychiatrą” oraz „Dla kogo ta reklama? Fenomen medialny egzorcyzmów”. Te zagadnienia zreferowali kolejno mgr Anna Ostaszewska ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i mgr Marcin Jakimowicz, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”.

W sympozjum wzięli udział licznie przybyli goście. Obecny był wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Księży Sercanów ks. dr Dariusz Salamon SCJ, przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, studenci, klerycy, siostry zakonne i katecheci. Zakończeniem sympozjum była wspólna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Andrzej Trojanowski TChr.

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda