Home Wiadomości Sercanie – Setúbal: Święcenia biskupie byłego generała

Sercanie – Setúbal: Święcenia biskupie byłego generała

Redakcja

Dar i wezwanie Boga25 października, ks. José Ornelas Carvalho, były przełożony generalny Księży Najświętszego Serca Jezusa, został wyświęcony na biskupa diecezji Setúbal w rodzinnej Portugalii.

Święcenia biskupie odbyły się w głównej świątyni diecezji Setúbal – katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej, usytuowanej w sercu średniowiecznego miasta. Sakry biskupiej udzielił mu metropolita diecezji lizbońskiej kard. Manuel Clemente, jednocześnie przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii. W święceniach wzięli też udział biskupi ośmiu diecezji należących do metropolii, a także przybyli na uroczystość biskupi sercanie: abp Murilo Ramos Krieger z Brazylii, abp Claudio Dalla Zuanna z Mozambiku oraz bp Jose Caires De Nobrega z Madagaskaru.

Do katedry w Setúbal przybyli również sercanie z innych prowincji na czele z obecnym generałem Zgromadzenia ks. Heinerem Wilmerem SCJ, który złożył nowemu biskupowi życzenia.

Dziękując wszystkim za obecność, bp José Ornelas Carvalho poprosił swoich diecezjan, by przyjęli go jako brata, a jednocześnie jako dar dla całej wspólnoty wierzących. Podkreślił, że jako biskup jest częścią społeczności i Kościoła, który obejmuje cały świat. Wspomniał również rozmowę z papieżem Franciszkiem po swojej nominacji, który wyraził pragnienie, by był misjonarzem w diecezji Setúbal. „Przyjąłem tę propozycję jako dar i wezwanie Boga, ufając w obecność Ducha Świętego i w moc modlitwy” – powiedział do zgromadzonych na zakończenie uroczystości, dodając, że Kościół nie jest tylko sam dla siebie, lecz ma „otwarte oczy i serce”, by wyjść na spotkanie tych, którzy go najbardziej potrzebują. Widocznym znakiem otwartości nowego biskupa był krzyż sercański na jego sutannie.

Wcześniej, przed wejściem do katedry, bp Carvalho skierował słowa pozdrowienia do mieszkańców miasta i diecezji przybyłych licznie na święcenia swego nowego ordynariusza. Do świątyni w uroczystej procesji w otoczeniu asyst i skautów została wprowadzona figura Matki Bożej Fatimskiej, czczonej w całej Portugalii.

Ks. José Ornelas Carvalho SCJ został mianowany przez papieża Franciszka trzecim biskupem katolickim diecezji Setúbal w dniu 24 sierpnia 2015 roku. Ma 61 lat, jest rodem z Madery. Został wyświęcony na kapłana w 1981 roku. Posiada doktorat z nauk biblijnych.

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda