Home Wiadomości Wilno: misje redemptorystów i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Wilno: misje redemptorystów i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Redakcja

redemptorW Wilnie na Litwie w parafii Ducha Świętego zakończyły się misje święte (17-25 października), które głosili redemptoryści: o. Andrzej Makowski i o. Grzegorz Jaroszewski. W czasie misji miała miejsce instalacja relikwii św. Jana Pawła II.

Zamieszczamy relację z tego wydarzenia i zdjęcia z uroczystości. Dołączamy także zdjęcia dawnego klasztoru redemptorystów w Wilnie oraz grobu o. Franciszka Świątka CSsR na cmentarz w Nowej Wilejce.

22 października, w czwartek, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, odbyło się w kościele Ducha Świętego przywitanie relikwii krwi papieża Polaka. Relikwię do kościoła wniosła rodzina Teresy i Władysława Bortkiewiczów z czwórką dzieci wraz z ks. prałatem Janem Kasiukiewiczem, który był proboszczem parafii pw. Ducha Świętego, kiedy papież Jan Paweł II w roku 1993 odwiedził Litwę i spotkał się z rodakami w tej wileńskiej świątyni. Także i dzisiaj towarzyszył wielkiemu powrotowi św. Jana Pawła II do Wilna.

Nabożeństwo przed relikwiami św. Jana Pawła II poprowadził redemptorysta o. Andrzej Makowski. Na powitanie relikwii przybyło wielu kapłanów. Mszę św. celebrowali: ks. prałat Jan Kasiukiewicz, ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego oraz wikariusz ks. Ronald Kuźmicki, a także dominikanin o. Sławomir Brzozecki, ks. Kazimierz Gwozdowicz, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Wilnie, ks. Andrzej Szuszkiewicz, wicerektor Seminarium Duchownego w Wilnie oraz ks. Robert Moisiewicz z prafii św. Teresy w Wilnie.

Obecnie w parafii Ducha Świętego w Wilnie trwają Misje Święte (17-25 października), które głoszą Ojcowie Redemptoryści ks. Andrzej Makowski i ks. Grzegorz Jaroszewski. Dziś tematem rekolekcji jest tajemnica Eucharystii. O. Grzegorz Jaroszewski przybliżył wiernym w homilii tajemnicę Eucharystii. Podkreślił, że jest ona pokarmem na życie wieczne, a jej przesłaniem jest powołanie do służby bliźnim.

Wychodząc z kościoła, służmy sobie tą miłością, której uczył nas Jezus Chrystus – mówił rekolekcjonista.

Na zakończenie Mszy św. kapłani pobłogosławili chleb, którym podzielili się z wiernymi, zgromadzonymi w kościele.

Teresa Worobiej, l24.lt

fot. Teresa Worobiej, Marian Paluszkiewicz, o. Grzegorz Jaroszewski

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda