Home Wiadomości Siostry Pallotynki: Erygowanie Delegatury w Kamerunie

Siostry Pallotynki: Erygowanie Delegatury w Kamerunie

Redakcja

W dniach od 11-19 października 2013 r. s. Bernadetta Turecka i s. Małgorzata Wyrodek odwiedzały wspólnoty w Kamerunie. 20 października została ustanowiona w tym kraju Delegatura Polskiej Prowincji z siedzibą w Doumé.

Na początku Mszy św., sprawowanej przez Ks. bp. Jana Ozgę i ks. Maurice’a Atebę SAC w naszej kaplicy, s. Weronika Sakowska przedstawiła krótką historię obecności Sióstr Pallotynek w Kamerunie, która rozpoczęła się w 1892 r. W roku 1998 nasze siostry powróciły do Kamerunu, aby podjąć pracę w Doumé na wschodzie kraju. Obecnie 14 sióstr w 5 wspólnotach pracuje prowadząc szkoły i przedszkola, jako pielęgniarki, w posłudze więźniom i innych posługach. Następnie s. Bernadetta przeczytała dekret ustanawiający Delegaturę w Kamerunie, a s. Małgorzata przekazała siostrom obraz bł. Jana Pawła II, który jest jej patronem.

Animację liturgiczną prowadziły nasze nowicjuszki i kandydatki. Przed końcowym błogosławieństwem s. Marietta Garbul odczytała list Siostry Generalnej Izabeli Świerad z gratulacjami i życzeniami dla nowej delegatury. S. Bernadetta ogłosiła także skład Zarządu Delegatury, w którym znalazły się: s. Grażyna Wojnowska – przełożona, s. Anna Kot – wikaria, s. Marietta Garbul,s. Fabiana Leitgeber i s. Weronika Sakowska – radne. Ksiądz Biskup pogratulował Siostrom i udzielił każdej z nich specjalnego błogosławieństwa. Darem, jaki Ksiądz Biskup przekazał nowej delegaturze, był duży obraz Jezusa Miłosiernego. Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli gratulacje Siostrom z Zarządu, następnie wszyscy byli zaproszeni na świąteczny obiad. Po nim nowicjuszki i kandydatki przedstawiły scenkę opowiadającą historię powołania młodej Kamerunki.

Następnego dnia podczas Jutrzni kandydatki Danielle Fokam Noumsi i Nadege Byabi a Yombi zostały przyjęte do postulatu. Pozostaną one w Doumé z s. Weroniką jako ich wychowawczynią. Mistrzynią nowicjatu jest s. Anna Kot.

S. Małgorzata Wyrodek SAC

Za: InfoSAC 24/11/2013

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda