Home Wiadomości Śladami Księdza Bosko – Europejskie Spotkanie Nowicjatów Salezjańskich

Śladami Księdza Bosko – Europejskie Spotkanie Nowicjatów Salezjańskich

Redakcja

www.salezjanie.plW dniach 16-31 maja nowicjusze salezjańscy z Woźniakowa wraz z ks. magistrem Adamem Homoncikiem udali się do Włoch, aby pielgrzymować do miejsc związanych z Księdzem Bosko. Centralnym punktem wyjazdu było Europejskie Spotkanie Nowicjatów Salezjańskich.

Rozpoczęło się ono 20 maja na Colle Don Bosco. Oprócz czterdziestu pięciu nowicjuszy oraz czternastu formatorów przybyli także: radca ds. formacji. ks. Ivo Coelho wraz ze swoim pierwszym doradcą ks. Cleo Murguia oraz ks. Guido Errico, odpowiedzialny za formację we Włoszech.

Ten intensywny czas rozmów, dyskusji wymiany doświadczeń, dzielenia się i refleksji rozpoczęliśmy celebracją nieszporów. W tym roku przyświecało nam hasło opisujące Księdza Bosko: „żył jak gdyby widział Niewidzialnego”. W miejscu narodzin naszego założyciela szczególnie mocno zabrzmiały słowa wzywające nas do świętości, do radykalnego pójścia za Chrystusem drogą rad ewangelicznych. Oczywiście nie zabrakło wspólnej rekreacji. Wieczorek zapoznawczy pokazał, że salezjański duch radości nie zna barier języka, a różnorodność kulturowa jest olbrzymim bogactwem. Przygotowane przez nowicjaty prezentacje wzbudziły nie tylko zainteresowanie, ale i podziw dla talentów filmowych.

W piątek miało miejsce szczególne wydarzenie. Wtedy to udaliśmy się do Turynu, by tam przed Całunem Turyńskim uczestniczyć we Mszy Świętej celebrowanej przez kardynałów i biskupów salezjańskich.

Punktem kulminacyjnym spotkania był udział w Uroczystościach ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych. Po Mszy świętej pod przewodnictwem ks. Generała Fernandeza Artime rozpoczęłą się procesja ulicami Turynu. Tysiące pielgrzymów dziękowało podczas niej za Księdza Bosko i za opiekę Wspomożycielki.

Poznanie kultury, w której wychowywał się Ksiądz Bosko, doświadczenie Valdocco i Piemontu, miejsc, z których wyszło tylu świętych, oraz przeżywane tam rekolekcje utwierdziły nas w powołaniu, a zarazem napełniło siłami potrzebnymi do dalszej formacji.

Nowicjusz Jacek Banasiuk

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda