Słowacja: STOP EBOLI

Kościół na Słowacji włączył się w modlitewną inicjatywę Zakonu Bonifratrów „STOP EBOLI”.

Z inicjatywy tamtejszego episkopatu trwa od 26 października ogólnonarodowa, wspólna modlitwa różańcowa w intencji powstrzymania epidemii gorączki krwotocznej na różnych szczeblach: opieki medycznej, postępu nauki oraz decyzji politycznych. Obok modlitwy prowadzona jest zbiórka na pomoc misjonarzom bonifratrom.

Wiernym włączającym się w różańcową akcję „STOP EBOLI” poleca się trzy intencje:

– aby pracownicy medyczni i wolontariusze pracujący na terenie krajów afrykańskich, dotkniętych chorobą byli wolni od zakażenia wirusem i nie zostawiali ” na pastwę losu” i bez pomocy chorych ludzi;

– aby uczonym udało się czym prędzej wynaleźć skuteczny lek przeciwko wirusowi;

– aby politycy i odpowiedzialni tego świata uczynili wszystko dla ratowania zarażonych i ochrony narodów przed pandemią.

Pieniądze zebrane za zakupione świece, które towarzyszą modlitwie, przeznaczone będą na materiały medyczne dla szpitali bonifratrów w Afryce.

Zakon Szpitalny św. Jana Bożego prowadzi ośrodki m.in. w wielu krajach afrykańskich – także dotkniętych Ebolą. Czterej bracia i trzynaście innych osób współpracujących z nimi w Sierra Leone i w stolicy Liberii – Monrowii już, niestety zmarło a szpitale, w tych krajach z powodu braku personelu tymczasowo zamknięto. Bracia liczą na cud – i szukają sposobów i środków a przede wszystkim ludzi, którzy byliby gotowi pracować w warunkach zagrażających życiu – by odnowić tam swoją działalność medyczną.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała 25 października, że liczba ofiar śmiertelnych obecnej epidemii eboli wzrosła do 4922. Szacuje się, że zarażonych jest już ponad 10 tys. osób, głównie w państwach Afryki Zachodniej – Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

ks. S. Ługowski, Słowacja

Za: Radio Watykańskie.