Home Wiadomości Spotkanie przełożonych Kongregacji Mniszek Benedyktynek w Polsce

Spotkanie przełożonych Kongregacji Mniszek Benedyktynek w Polsce

Redakcja

Spotkanie przełożonych Kongregacji Mniszek Benedyktynek w PolsceW dniach 21- 24 września 2015 r. w klasztorze sióstr benedyktynek w Jarosławiu odbyło się spotkanie przełożonych Kongregacji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mniszek Benedyktynek w Polsce.

Spotkaniu przewodniczył o. Piotr Włodyga OSB, delegat papieski ad nutum Sanctae Sedis. Obecne były przełożone wszystkich dziewięciu Klasztorów należących do Kongregacji.

Drugiego dnia obrad spotkał się z Ojcem delegatem i Matkami przełożonymi Ks. Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Tematem obrad były bieżące sprawy klasztorów. Ksiądz Nuncjusz podkreślił, że chętnie spotyka się z matkami przełożonymi, przywołał też spostrzeżenia z niedawnych odwiedzin w poszczególnych wspólnotach mniszek benedyktynek. Obecnie – powiedział – z nadzieją patrzymy w przyszłość, choć przed nami jeszcze wiele problemów, które czekają na rozwiązanie. Jesteśmy na dobrej drodze. Zaznaczył, że obecność klasztorów benedyktyńskich z ich wielowiekowym dziedzictwem jest w Kościele polskim cenna i pożądana. Działania, które podejmuje Kościół wobec benedyktynek mają na celu wsparcie i pomoc ale nie zastąpią wewnętrznego wysiłku Klasztorów w dążeniu do odnowy życia monastycznego. Wiele, i najwięcej zależy od samych sióstr.

W kolejnych dniach omawiane były tematy związane z życiem i funkcjonowaniem wspólnot, między innymi: ich stan personalny, sprawy formacyjne, dyscyplinarne, wzajemna współpraca klasztorów. Podjęto też refleksje nad normami prawnymi mniszek benedyktynek, tj. ewentualną nowelizacją konstytucji i zwyczajnika. Na zakończenie przekazane zostały informacje dotyczące diecezjalnego procesu informacyjnego służebnicy Bożej – Matki Magdaleny Mortęskiej (1554-1631), ksieni benedyktynek w Chełmnie i reformatorki zakonu benedyktynek w Polsce.

Wszystkie sprawy poleciliśmy Bogu we wspólnej modlitwie.

Za: s. Patrycja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda