Home Wiadomości „Srebro na wagę złota” w Telewizji Polskiej

„Srebro na wagę złota” w Telewizji Polskiej

Redakcja

www.sercanie.pl25 października Telewizja Polska w programie „Między niebem a ziemią” wyemitowała film o ogólnopolskiej akcji Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów – „Srebro na wagę złota”.

Ujęcia do filmu robione były w biurze http://zbieramto.pl/ w Lublinie, gdzie znajduje się oddział sekretariatu misyjnego i gdzie rodzą się pomysły na rzecz pozyskiwania środków wspierających pracę misyjną sercanów i potrzebujących konkretnej pomocy ludzi wśród których przebywają.

Pokazany w TVP film dotyczył prowadzonego od kilku lat przez Sekretariat Misji Zagranicznych Sercanów w Lublinie projektu „Srebro na wagę złota”, polegającego na zbiórce srebrnego złomu (kolczyków, sztućców, pierścionków, łańcuszków), a potem produkcji w zakładzie jubilerskim krzyżyków sercańskich, ze sprzedaży których pozyskiwane są środki na cele misyjne.

O realizowanych projektach i efektach zbiórek na terenie całej Polski opowiadały podczas emisji filmu Anna Zając i Barbara Radko-Jędrusiak, wolontariuszki zbieramto.pl dla misji i środowiska.
Z kolei twórca projektu ks. Piotr Chmielecki SCJ mówił o powstających ze srebrnego złomu krzyżykach sercańskich nabywanych przez ludzi, z których dochód przekazywany jest na budowę domów na Filipinach. Przybliżył także kolejny pomysł sekretariatu – zbieranie w specjalnych ekopojemnikach wystawionych m.in. w parafiach i szkołach zużytych baterii, starych płyt CD/DVD oraz telefonów komórkowych. Już za 9 ton elektrośmieci można wybudować jeden dom na Filipinach.

„Zależy nam na tym, aby jak najwięcej włączyło się w ten projekt szkół, parafii i instytucji, ponieważ gromadząc tylko duże ilości elektrośmieci, możemy jeszcze efektywniej i lepiej pomagać” – powiedziała podczas emisji filmu Barbara Radko-Jędrusiak.

W zaprezentowanym materiale pokazano obrazy niszczycielskiego tajfunu Sendong jaki w 2011 r. uderzył w Cagayan de Oro na Filipinach, gdzie posługują sercanie, a z którego powodu setki mieszkańców zostało bez domów i środków do życia. Wtedy to powstał pomysł wzniesienia dla ofiar żywiołu nowych domów w wiosce nazwanej „Wioską Matki Bożej Miłosierdzia”.

W ten projekt włączył się również Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów, który dzięki pozyskanym środkom z akcji http://zbieramto.pl/ sfinansował 20 spośród 585 wzniesionych już budynków mieszkalnych. W tym roku mógł je zobaczyć pomysłodawca projektu ks. Piotr Chmielecki, który odwiedził wioskę w Opol k. Cagayan de Oro, rozmawiał z jej mieszkańcami, wsłuchując się w ich aktualne potrzeby. W wiosce ma powstać jeszcze kilkanaście domów i przedszkole.

„Obecność w popularnym programie to wielka radość i świetna okazja, by zainspirować pomocą najuboższym kolejnych ludzi” – napisał na facebooku ks. Piotr Chmielecki SCJ, który myśli już o kolejnych akcjach wspierania sercańskich misji.

Ci, którzy chcieliby włączyć się w projekty misyjne prowadzone przez sercanów mogą znaleźć potrzebne informacje na stronie http://zbieramto.pl/, a także https://pl-pl.facebook.com/zbieramto. Oprócz pomagania w wznoszenie domów na Filipinach, prowadzony jest program stypendialny dla podopiecznych „Sercańskiego Domu dla Dziewcząt” z Cagayan de Oro, a także budowa Przychodni Zdrowia Jana Pawła II w Butembo w Kongo oraz projekt dożywiania dzieci ze świetlic przyparafialnych w Montevideo w Urugwaju.

AS
————————————————
Zobacz program TVP: http://www.tvp.pl/religia/programy-katolickie/miedzy-ziemia-a-niebem
Powstawanie krzyżyków sercańskich: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YrL6k7ZUN2E

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda